بیماری درماتیت چیست و چطور درمان می شود؟

یک وضعیت پاتولوژیک که با التهاب پوست مشخص می شود، درماتیت نامیده می شود. متخصصین پوست در تشخیص و درمان این بیماری نقش دارند.
درماتیت ، گروهی از بیماری های پوستی است که با التهاب و آسیب بافت مشخص می شود. به طور معمول، پوست انسان توسط موانع و عملکردهای ایمنی محافظت می شود، اما با قرار گرفتن مداوم در معرض عوامل نامطلوب، یک وضعیت پاتولوژیک رخ می دهد.
این مشکل شایع ترین بیماری پوستی است که افراد در هر سن و جنس را درگیر می کند. تقریباً از هر پنج نفر یک نفر در طول زندگی خود نوعی التهاب پوستی را تجربه می کند. برای برخی افراد، درماتیت به دلیل آسیب شدید به پوست صورت به یک مشکل زیبایی جدی تبدیل می شود. اغلب، برای از بین بردن التهاب، کافی است از شر عوارض جانبی خلاص شوید، با این حال، برخی از اشکال بیماری ناشی از بیماری های مزمن اندام های داخلی است.

علائم درماتیت

اشکال مختلف این بیماری در ناحیه ضایعات پوستی، ویژگی های بثورات و سایر علائم متفاوت است. اگر التهاب ناشی از یک اثر نامطلوب خاص باشد، تغییرات پوستی در ناحیه تماس با محرک ظاهر می شود. اشکال شدید درماتیت، که با نکروز و زخم پوست آشکار می شود، ممکن است با عفونت عارضه پیدا کند که در آن افزایش دمای بدن و ضعف عمومی وجود دارد.

علائم و نشانه های دیگر عبارتند از:

– درماتیت آتوپیک

ظهور بثورات قرمز در ناحیه چین‌های پوستی و جلوی گردن، تشکیل پوسته در هنگام آسیب دیدن پوست آسیب ‌دیده، خارش شدید. علائم به طور دوره ای ناپدید می شوند و دوباره ظاهر می شوند.

– درماتیت تماسی

بثورات در هر قسمتی از بدن که با مواد محرک تماس داشته باشد ظاهر می شود. یک واکنش آلرژیک با ضعف عمومی و ظهور تاول روی پوست همراه است.

– درماتیت سبورئیک

بیمار دچار لکه های پوسته پوسته روی پوست می شود. در ناحیه پوست سر، پوست با شوره سر پوشیده شده و قرمزی پوست وجود دارد.
سایر علائم احتمالی اشکال مختلف درماتیت شامل تشکیل زخم و خشکی پوست است.

علل درماتیت

شایع ترین علت بیماری یک اثر خارجی نامطلوب است. محرک می تواند استرس مکانیکی، قرار گرفتن در معرض بیش از حد اشعه ماوراء بنفش یا یک آلرژن خاص باشد. تماس با ماده حساسیت زا روی پوست با واکنش فوری سیستم ایمنی همراه است که با قرمزی و تورم پوست ظاهر می شود. همچنین لازم است اثرات منفی داخلی مرتبط با شرایط مختلف پاتولوژیک در نظر گرفته شود. عوامل خطر درماتیت شامل سن کودکان، وجود واکنش های آلرژیک و بیماری های سیستم ایمنی است.

دلایل دیگر:

– اختلالات هورمونی سیستم غدد درون ریز رشد پوست و عملکرد غدد پوست را کنترل می کند . مقدار بیش از حد برخی از هورمون ها می تواند باعث ایجاد جوش شود.
– مصرف آنتی بیوتیک ها و سایر مواد دارویی که بر عملکردهای محافظتی پوست تأثیر منفی می گذارد. این اغلب باعث افزایش حساسیت پوست به نور خورشید می شود.
– استفاده از لوازم آرایشی مختلف که پوست را خشک یا تحریک می کند.
– کمبود ویتامین ها و مواد معدنی در بدن
– بیماری های خود ایمنی که در آن سیستم دفاعی بدن به اشتباه به بافت های سالم حمله می کند.
– برخی از انواع درماتیت با رژیم غذایی نامناسب مرتبط هستند، بنابراین بهبود رژیم غذایی ممکن است بخشی از درمان شما باشد.

درماتیت
درماتیت

تشخیص

اگر تغییرات پوستی مشکوکی پیدا کردید، باید با یک متخصص پوست وقت ملاقات بگذارید. پزشک از بیمار در مورد علائم می پرسد و داده های آنامنسی را برای شناسایی عوامل خطر بیماری بررسی می کند. لازم است در مورد واکنش های آلرژیک شناخته شده و بیماری های مزمن موجود به پزشک اطلاع داده شود. متخصص پوست پوست بیمار را معاینه می کند و روش های تشخیصی لازم را تجویز می کند.

روش های معاینه پوست:

– درموسکوپی

روشی برای معاینه ابزاری پوست است. پزشک از یک دستگاه نوری برای افزایش مکرر ناحیه پوست معاینه شده و تعیین نوع بثورات استفاده می کند . در صورت لزوم، درماتوسکوپی دیجیتال انجام می شود، که امکان دریافت تصاویر پوستی با وضوح بالا را فراهم می کند. نتایج این روش برای حذف سایر بیماری هایی که با تغییرات پوستی آشکار می شوند لازم است.

– تجزیه و تحلیل محتوای پوسچول و وزیکول

پزشک محتویات مثانه را با دقت در یک ظرف استریل جمع آوری کرده و مواد را به آزمایشگاه می فرستد. معمولاً معاینه میکروبیولوژیکی چنین مایعی فقط علائم التهاب را نشان می دهد ، اما با عفونت ثانویه ، باکتری ها در مواد یافت می شوند.

– آزمایش خون

یک متخصص پوست این آزمایش را برای بررسی علائم التهاب تجویز می کند. پرستار پوست حفره کوبیتال بیمار را با یک ماده ضد عفونی کننده ضدعفونی می کند، رگ ها را با تورنیکت فشار می دهد و رگ را با سوزن نمونه گیری خون سوراخ می کند. آزمایش خون در آزمایشگاه ، تشخیص تعداد زیادی لکوسیت و آنتی بادی های تولید شده توسط سیستم ایمنی برای مبارزه با مواد خارجی را ممکن می سازد.

– انجام تست های آلرژی برای شناسایی محرکی که باعث درماتیت تماسی می شود:

در طول عمل، متخصص پوست مقدار کمی از یک ماده خاص را روی پوست بیمار می‌مالد و واکنش بافت‌ها را ارزیابی می‌کند. قرمزی پوست و ظاهر شدن بثورات نشان دهنده وجود آلرژی است.

درمان درماتیت

متخصص پوست یک درمان جامع را با هدف از بین بردن علت فرآیند التهابی و کاهش علائم بیماری انتخاب می کند. درمان دارویی لزوماً با انتصاب یک رژیم غذایی خاص، ویتامین ها و مواد معدنی تکمیل می شود. داروها برای درمان درماتیت معمولاً به شکل پماد یا کرم استفاده می شوند، بنابراین پزشک نحوه استفاده از دارو را به بیمار توضیح می دهد. برخی از انواع درماتیت با تغییر شیوه زندگی درمان می شوند، از جمله اجتناب از اثرات مضر بر روی پوست و بهداشت شخصی.

روش های درمان درماتیت عبارتند از:

– تجویز آنتی هیستامین

. این داروها از ایجاد یک فرآیند التهابی در بافت ها در پاسخ به قرار گرفتن در معرض یک آلرژن جلوگیری می کنند. متخصص پوست آخرین نسل آنتی هیستامین ها را برای بیمار تجویز می کند که باعث خواب آلودگی و اختلال در تمرکز نمی شود. داروهای طولانی اثر مانند لوراتادین به ویژه موثر هستند.

– استفاده از پماد یا کرم با اثر ضد التهابی

یک متخصص پوست یک عامل موضعی مبتنی بر هیدروکورتیزون یا یک جزء دارویی دیگر را برای بیمار تجویز می کند. پمادهای هورمونی عملکرد لکوسیت ها و ماکروفاژهای بافتی را سرکوب می کنند و در نتیجه از پیشرفت فرآیند التهابی جلوگیری می کنند. پزشک توضیح می دهد که چند بار برای رسیدن به اثر مطلوب باید از چنین محصولاتی استفاده کنید.

– درمان مسمومیت بدن با آلرژی های شدید و طولانی مدت

. پزشک سم زداها را به شکل قرص تجویز می کند یا اگر بیمار در شرایط وخیم باشد، داروها را به صورت داخل وریدی تزریق می کند. سم زدای موثر شامل زغال چوب فعال و تیوسولفات سدیم است . قبل از معرفی داروها، یک متخصص تست حساسیت انجام می دهد تا واکنش آلرژیک را رد کند.

– باز کردن آبسه ها و وزیکول ها

متخصص پوست به طور مستقل کالبد شکافی تشکیلات حاوی مایع التهابی را انجام می دهد و پوست آسیب دیده را با ضد عفونی کننده درمان می کند. در صورت لزوم، پزشک داروهای ضد عفونی کننده را برای استفاده مداوم برای بیمار تجویز می کند.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .