علت و درمان بی اختیاری ادرار در زنان

بی اختیاری ادرار در زنان ، جریان کنترل نشده ادرار از مجرای ادرار است. این بیماری بر سطح آسایش زندگی انسان تأثیر منفی می گذارد. نقض کیفیت زندگی منجر به بروز اختلالات استرس زا و ناسازگاری اجتماعی می شود. طبق آمار، 40 درصد زنان از بی اختیاری ادرار رنج می برند. علائم توسعه بیماری اغلب پس از 40 سالگی ظاهر می شود.

انواع بی اختیاری ادرار در زنان

بی اختیاری استرسی

ترشح مقدار کمی ادرار به دلیل افزایش فشار داخل شکمی (در شرایط خنده، سرفه یا عطسه).

بی اختیاری مبرم

ترشح مقدار مشخصی ادرار با میل بسیار شدید به ادرار کردن که فرد نمی تواند در برابر آن مقاومت کند.

بی اختیاری ادرار ترکیبی

این نوع، علائم بی اختیاری استرس و بی اختیاری ادرار مبرم را ترکیب می کند.

شب ادراری

دفع ناخودآگاه ادرار در طول خواب.
بی اختیاری ادرار خارج از مجرای ادرار با نقص مادرزادی یا اکتسابی حالب همراه است.

بی اختیاری ادراری در زنان
بی اختیاری ادراری در زنان

علل بی اختیاری ادرار در زنان

عوامل خطر خاصی وجود دارد که بر ایجاد بی اختیاری ادرار در زنان تأثیر می گذارد:
– استعداد ژنتیکی
– دیابت شیرین، بیماری که در آن تغییرات عروقی در تمام اندام ها، از جمله دستگاه تناسلی ادراری رخ می دهد.
– بیماری های عصبی (سکته مغزی، حمله قلبی و غیره)؛
– اختلالات هورمونی (بیش از حد بودن هورمون استروژن بر تغییرات عملکردی در غشای اندام های دستگاه تناسلی تأثیر می گذارد و می تواند باعث ایجاد بیماری شود).
– رده سنی (زنان بالای 40 سال).
– ترومای ناحیه تناسلی پس از زایمان.

علائم بی اختیاری ادرار در زنان

علائم اصلی بی اختیاری ادرار در زنان، ترشح کنترل نشده ادرار در طول فعالیت های مختلف روزانه، احساس تخلیه ناقص مثانه و میل شدید و مکرر به ادرار کردن است.
اگر علائم مشابهی از ایجاد این بیماری دارید، به شما توصیه می کنیم با یک متخصص زنان قرار ملاقات بگذارید . تشخیص به موقع از عواقب منفی برای سلامتی شما جلوگیری می کند.

نحوه تشخیص بیماری

برای تشخیص دقیق بی اختیاری ادرار، باید از متخصص زنان کمک بگیرید. پزشک معاینه را انجام می دهد و روش های لازم را تجویز می کند.
تشخیص شامل فعالیت های زیر است:
– پزشک نوشتن و ثبت دقیق حجم و تعداد دفعات ادرار در روز توسط بیمار را تجویزمی کند .
– معاینه زنان (بررسی ساختارهای آناتومیکی دستگاه تناسلی زنان).
– تست سرفه که با مطالعه بر روی مثانه پر انجام می شود. در این تست بیمار نیاز به سرفه کردن یا زور زدن دارد. اگر ادرار پس از سرفه رخ دهد، آزمایش مثبت در نظر گرفته می شود.
– اوروفلومتری (روشی برای تشخیص یرودینامیک، که شامل اندازه گیری جریان ادرار است). این به شدت بر روی مثانه پر شده و با استفاده از دستگاه uroflowmeter ویژه انجام می شود.
سیستوسکوپی (بررسی سطح مثانه).
سونوگرافی (برای بازرسی بصری دقیق تر مورد نیاز است).
– یک مطالعه ترکیبی اورودینامیک (CUDI) برای تعیین علت بی اختیاری ادرار ضروری است.
– بررسی کراتینین، اوره – برای ارزیابی وضعیت عملکرد کلیه.
– تجزیه و تحلیل کلی ادرار
– آزمایش خون برای سطح هموگلوبین گلیکوزیله
– اسمیر روی فلور
– بررسی سیتولوژیک دهانه رحم.

درمان بی اختیاری ادرار

در حال حاضر در درمان بی اختیاری ادرار در زنان از روش های غیر دارویی، پزشکی و جراحی استفاده می شود.
روش های غیر دارویی شامل رفتار درمانی است. این روش شامل یک آموزش ویژه مثانه است و بیمار باید در طول روز هر یک یا دو ساعت یک بار به دستشویی رفته و در طول هر هفته بین 15 تا 30 دقیقه فاصله زمانی بین مراجعه به دستشویی را افزایش دهید. این روش می تواند منجر به کاهش تدریجی تظاهرات بیماری شود. بیمار شروع به کنترل تعداد دستشویی رفتن می کند که در نتیجه حجم مثانه به تدریج افزایش می یابد.
هدف از این درمان این است که بیمار سعی کند تا زمانی که ممکن است ادرار نکند. از هر روشی (دراز کشیدن، نشستن) برای سرکوب تماس برای رفتن به دستشویی استفاده می شود. هر چه بیشتر بتوانید رفتن به دستشویی را به تعویق بیندازد، مثانه بیشتر کشیده می شود.
برای تقویت عضلات کف لگن از مجموعه تمرینات طراحی شده مخصوص استفاده می شودکه عضلات صاف کف لگن را ترمیم می کند. چنین شارژی نتایج مثبتی به همراه دارد و باعث بهبودی می شود . استفاده از داروهای مبتنی بر اسید هیالورونیک (پرکننده) در زیر مجرای ادرار نیز مفید است.
درمان جراحی برای بیمارانی توصیه می شود که روش های محافظه کارانه در آنها بی اثر است.
حلقه TVT اسلینگ ویژه واژن در حال حاضر رایج ترین روش جراحی است. این نوع عمل استاندارد طلایی برای درمان بی اختیاری ادرار است. یک بند مخصوص به عنوان تکیه گاه زیر گردن مثانه و مجرای ادرار استفاده می شود و برای جلوگیری از نشت ادرار استفاده می شود.
تاکتیک های درمان بستگی به علل بیماری دارد و در هر مورد توسط پزشک معالج به صورت جداگانه انتخاب می شود. بی اختیاری ادراری در زنان یک مشکل جدی است که نیاز به درمان فوری دارد. برای جلوگیری از عواقب منفی و شروع به موقع درمان، مشورت به موقع با پزشک بسیار مهم است.

 

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .