علت ،علائم و مدت افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان یک اختلال خلقی است که گاهی 2 تا 3 هفته پس از زایمان ایجاد می شود و می تواند تا یک سال ادامه یابد. در این دوره، یک زن غم، اضطراب و خستگی شدید را تجربه می کند. او علاقه خود را به هر چیزی که زمانی به آن علاقه داشت از دست می دهد . گاهی حتی نمی تواند از خود و نوزاد خود مراقبت کند.
این نوع افسردگی اغلب با مالیخولیا پس از زایمان اشتباه گرفته می شود، اما این دو داستان متفاوت هستند. بیبی بلوز یک وضعیت طبیعی است که در هفته های اول پس از زایمان ایجاد می شود، علائمی شبیه افسردگی دارد، اما در زندگی عادی اختلال ایجاد نمی کند. مالیخولیا پس از زایمان نیازی به درمان ندارد و پس از تثبیت پس زمینه هورمونی ناپدید می شود.

علائم افسردگی پس از زایمان چیست؟

مشکل این است که علائم افسردگی آنقدر زیاد است که تشخیص آن فقط با نگاه کردن به چشم ها بسیار دشوار است. تشخیص فقط توسط متخصص پس از یک سری مطالعات بالینی انجام می شود.
بهترین ابزار تشخیصی مقیاس افسردگی پس از زایمان ادینبورگEPDS) ) است.علائم افسردگی پس از زایمان عبارتند از:

– افسردگی حاد
– اشک غیر قابل کنترل
– افزایش خواب آلودگی یا بی خوابی
– از دست دادن اشتها یا مصرف بیش از حد غذا؛تحریک پذیری
– خستگی شدید
سردرد
– احساس اضطراب بیش از حد، و گاهی اوقات حملات پانیک
– احساس گناه
– ناتوانی در تمرکز
– عدم تمایل به برقراری ارتباط با افراد دیگر
– عدم تمایل به گرفتن کودک در آغوش و بازی با او
– عزت نفس پایین و عدم اعتماد به نفس، حتی با اشکال خفیف بیماری
– در موارد شدید، افکار خودکشی یا تمایل به آسیب رساندن به کودک وجود دارد.

افسردگی پس از زایمان
افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان چقدر طول می کشد؟

در پاسخ به این سوال که افسردگی پس از زایمان چقدر طول می کشد؟ پاسخ خاصی وجود ندارد همه چیز به زمینه روانی خانواده و روحیه عمومی زن بستگی دارد. با این حال، بدون درمان مناسب، افسردگی پس از زایمان می تواند ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد و مزمن شود و بعداً باعث مشکلات جدی دیگری مانند بیماری قلبی، چاقی، بی خوابی، اختلالات سیستم غدد درون ریز می شود و به طور کلی می تواند کیفیت زندگی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

علل افسردگی پس از زایمان

دلایل افسردگی پس از زایمان هنوز ناشناخته است. این ممکن است یک استعداد ژنتیکی، عدم تعادل هورمونی، نوع شخصیت، تجربه فردی، تروما، عوامل محیطی باشد. محرک ها می توانند حرکت، مهاجرت و موقعیت های استرس زا در محل کار و خانه باشند.

عواملی که خطر افسردگی را افزایش می دهند نیز عبارتند از :

– روابط مخرب و نزاع در خانواده
– حمایت و پشتیبانی کم
– حاملگی پر استرس
– حاملگی چند قلو
– انقباضات یا زایمان زودرس (تا 37 هفته)
– عوارض بارداری و زایمان؛
– بستری شدن کودک
– سن زن (قبل از 18 یا بعد از 40)
– استرس مزمن
– کمبود خواب.
با این حال، تمام موارد فوق به هیچ وجه به این معنی نیست که افسردگی در زنان کاملا سالم و ثروتمند با بارداری و زایمان طبیعی نمی تواند ایجاد شود. برای هر کسی، صرف نظر از وضعیت سلامت، سن، ملیت، نژاد، درآمد، فرهنگ، تحصیلات یا حتی جنسیت اتفاق می افتد.

چگونه می توان بر آن غلبه کرد؟

طبق توصیه های WHO، دو راه برای درمان افسردگی پس از زایمان وجود دارد: روان درمانی و حمایت دارویی.
اگر فرم خفیف باشد، خودیاری و روان درمانی، به ویژه درمان شناختی- رفتاری، کافی است. در صورت دوره شدید بیماری ، دارودرمانی نیز با درمان همراه است . گاهی اوقات نور درمانی به درمان اضافه می شود. این روش به ویژه در دوران بارداری و شیردهی بسیار مهم است و همچنین به عنوان جایگزینی برای داروهای ضد افسردگی استفاده می شود.

چه کار دیگری غیر از درمان می توان انجام داد؟

علاوه بر روان درمانی و مصرف داروهای ضد افسردگی، خودیاری بسیار مهم است. خودتان را فراموش نکنید، کمک بخواهید، از خانواده، دوستان و کسانی که تجربیات مشابهی دارند کمک بگیرید. همچنین باید:
– با خانواده گپ بزنید و دوستان را ملاقات کنید. با شریک زندگی خود وقت بگذرانید: به سینما یا رستوران بروید، در پارک قدم بزنید.
– با مادران دیگر ارتباط برقرار کنید. به دنبال گروه هایی از مادران در جامعه یا در اینترنت باشید. تجربه مثبت کسانی که با موفقیت بر افسردگی پس از زایمان غلبه کرده اند به شما کمک می کند تا با این مشکل کنار بیایید. این به شما نشان می دهد که شما تنها کسی نیستید که این مصیبت را پشت سر گذاشته اید.
– کاری را که دوست دارید انجام دهید. هر روز مدتی را به انجام کاری که دوست دارید اختصاص دهید. این نباید یک شغل باشد، بلکه چیزی باشد که شما را احیا کند، برای مثال: موسیقی، مطالعه، فیلم های الهام بخش، دست ساز، پیاده روی یا گپ زدن با یک دوست.
– برای خودت وقت بگذار . یک مادر 24 ساعته در کنار بچه است که این کار بسیار خسته کننده است. گاهی اوقات از همسر، مادر یا دوست خود بخواهید که از کودک مراقبت کند یا در کارهای خانه کمک کند. در حالی که از حمام آب گرم لذت می برید یا در جکوزی، آرایشگاه یا مانیکور استراحت می کنید.
– از چرت های روزانه غافل نشوید.
– فعالیت بدنی را به زندگی خود اضافه کنید . بر کسی پوشیده نیست که فعالیت بدنی باعث کاهش استرس و بهبود خلق و خو می شود. لازم نیست ساعت ها وقت در باشگاه بگذرانید. یک ورزش کوتاه یا پیاده روی روزانه در پارک نیز موثر خواهد بود.
– از یک رژیم غذایی متعادل پیروی کنید. یک رژیم غذایی متنوع و متعادل به شما کمک می کند تا احساس خوبی داشته باشید و همیشه روحیه خوبی داشته باشید. رژیم غذایی شما باید شامل موارد زیر باشد:

5 وعده سبزیجات و میوه های مختلف

سیب زمینی، نان، برنج و پاستا به عنوان غذای اصلی
محصولات لبنی یا جایگزین های آنها، مانند شیر سویا
حبوبات
ماهی
تخم مرغ
گوشت و سایر پروتئین ها
6 تا 8 لیوان مایعات در روز
مصرف روغن های تصفیه نشده در مقادیر کم

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .