علائم مصرف گل در نوجوانان !

علائم مصرف گل در نوجوانان ، اغلب برای والدین ناشناخته است و لذا از خطری که فرزند و خانواده را تهدید می کند آگاه نیستند. 
ماری جوانا نوعی ماده مخدر است که از گیاه کانابیس ساتیوا به دست می آید و با نام گل شناخته می شود. گل بیشتر با دود کردن برگ ها و گل های خشک شده در کاغذ لول شده (جوینت) استفاده می شود. گاهی اوقات سیگار برگ را خالی می کنند و با ماری جوانا یا گل پر می کنند و دود می کنند . همچنین می توان آن را از لوله ها یا لوله های آب (بونگ) یا از بخارسازها استنشاق کرد. می توان آن را به صورت خوراکی مخلوط با غذا یا نوشیدنی (خوراکی) مصرف کرد.
غلظت سویه های ماری جوانا از دهه 1980 تا 2012 سه برابر شده و از حدود 4 درصد به 12 درصد رسیده است. ماری جوانا امروزی بسیار قوی تر از دهه های گذشته است و به طور بالقوه برای کاربران خطرناک تر است.

چرا گل برای نوجوانان مضر است؟

تحقیقات نشان می دهد که مغز به طور قابل توجهی در سال های نوجوانی و جوانی به رشد خود ادامه می دهد. بسیاری از نگرانی ها در مورد مصرف ماری جوانا در نوجوانان شامل موارد زیر می باشد:

اختلال در عملکرد مغز

استفاده منظم از آن می تواند حافظه، توجه و توانایی برنامه ریزی را مختل کند که همگی در یادگیری اختلال ایجاد می کنند. استفاده مکرر در سال های اولیه نوجوانی می تواند ضریب هوشی را کاهش دهد و حتی اگر مصرف گل نیز متوقف شود، اثرات آن بر عملکرد شناختی باقی می ماند.

اعتیاد

گل یک ماده اعتیاد آور است و مصرف در سنین پایین تر با خطر بالاتر اعتیاد مرتبط است. پس از قطع مصرف، علائم ترک می تواند شامل افزایش تحریک پذیری، اضطراب، بی قراری، مشکل در خواب، کم اشتهایی، درد معده، سردرد و لرز باشد.

تأثیرات گل در مدرسه و اجتماع

مصرف منظم گل با عملکرد ضعیف تر مدرسه، افزایش غیبت، افزایش خطر ترک تحصیل و خطر بیشتر درگیری با سیستم قانونی مرتبط است. حتی در ایالت هایی که اجازه استفاده تفریحی بزرگسالان را می دهند، استفاده برای افراد زیر 21 سال همچنان غیرقانونی است.

ایمنی

زمان واکنش، قضاوت، هماهنگی و حل مسئله تحت تأثیر گل قابل تغییر است. این اثرات به توضیح افزایش خطر تصادفات رانندگی و سایر صدمات غیرعمد در نوجوانان مصرف کننده کمک می کند.

تأثیرات سلامت روان

بین مصرف گل و ایجاد اختلالات سلامت روان از جمله روان پریشی و افسردگی، پیوندهای نگران کننده ای وجود دارد.

علائم مصرف گل در نوجوانان
علائم مصرف گل در نوجوانان

استفاده های پزشکی از ماری جوانا

تحقیقات در مورد استفاده های درمانی از ترکیبات فعال در ماری جوانا (کانابینوئیدها) اثرات مفیدی را در علائم خاصی مانند کاهش حالت تهوع و افزایش اشتها در افرادی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرند و در کمک به سندرم های درد مزمن عصبی نشان داده است. تا به امروز، بیشتر تحقیقات در مورد استفاده های پزشکی از ماری جوانا بر روی بزرگسالان متمرکز شده است. تحقیقات با جمعیت نوجوان محدود است، اما شواهدی مبنی بر فواید کانابینوئیدها در درمان اختلالات تشنجی وجود دارد.

علائم مصرف گل در نوجوانان :

– فرد علاقه خود را به سرگرمی ها / فعالیت های طولانی مدت از دست می دهد.
– دانش آموزان با افت درسی مواجه شده، دیر در مدرسه حاضر می شوند یا علاقه به ترک تحصیل دارند.
-دزمان کمتری نسبت به معمول با دوستان و خانواده و زمان بیشتری را به تنهایی می گذراند.
– فرد بوی ماری جوانا یا گل می دهد.
– تغییر چشمگیری در شخصیت، ظاهر یا گروه دوستان دارد.
– چشم های خونی، خنده بیش از حد ، پرحرف بودن
– اقلامی با پیام ها / نمادهای طرفداران ماری جوانا می خرد.
برخی از این علائم مبهم هستند و ممکن است به مسائل دیگری مانند مشکلات خلقی، یادگیری یا مشکلات اجتماعی مرتبط شوند. با این حال، هر موضوعی که بر روابط یا عملکرد مدرسه تأثیر منفی بگذارد، ارزش بررسی دارد.

کارهایی که والدین می توانند برای جلوگیری از مصرف ماری جوانا در نوجوانان انجام دهند:

والدین نقش قدرتمندی در تأثیرگذاری بر نگرش ها و رفتارهای فرزندشان در مورد مصرف گل و سایر مواد مخدر دارند.
– شرکت در همایش های مربوط به موادمخدر (نمایش های تلویزیونی، سرفصل های خبری و…)
– توجه به نظرات، تجربیات و نگرانی های نوجوان.
– مشخص کردن قوانین و توقعات خانواده از نوجوان.
– وضع قوانین روشن در مورد منع رفت و آمد
– اطلاع داشتن از کارهایی که نوجوان در طول روز انجام می دهد یا مکان هایی که می رود.
– ارتباط داشتن با والدین دوست های نوجوانشان.
– کمک به نوجوان خود برای آمادگی مقابله با فشار همسالان
در مورد موقعیت‌های دشوار احتمالی که نوجوان شما ممکن است در آن قرار بگیرند با او صحبت کنید و به روش‌های مختلف برای مدیریت آن موقعیت‌ها فکر کنید. یک کلمه رمز در نظر بگیرید که نوجوان شما بتواند هر زمان که در موقعیت ناراحت کننده یا بالقوه خطرناکی قرار گرفت برای شما پیامکی ارسال کنند، به این معنی که “لطفاً با من تماس بگیرید و یا بهانه ای برای من فراهم کنید تا از اینجا بیرون بیام.”
به نوجوان خود کمک کنید تا مهارت های مقابله با احساسات دشوار را بیاموزد. تجربیات و احساسات دشواری در طول سال های نوجوانی وجود خواهد داشت و این زمانی است که افراد استراتژی های مختلفی برای خود در نظر میگیرند، گاهی اوقات راهبردهای ناسالمی وجود دارد که ممکن است در لحظه به آنها کمک کند – مانند مصرف مواد مخدر یا رفتارهای آسیب رساندن به خود – اما به طور کلی استرس و مشکلات بیشتری را ایجاد می کند.
الگوبرداری و بحث در مورد استراتژی‌های سالم برای مقابله با غم، ناامیدی، خشم، اضطراب و طرد شدن می‌تواند به نوجوانان در ایجاد عادات مفید در طول زندگی کمک کند. به نوجوان کمک کنید تا بفهمد چه چیزی به او کمک می کند تا شادی و آرامش را به همراه داشته باشد تا بتواند به این رویکردها روی آورده و آنها را تمرین کند. به عنوان مثال او را به برقراری ارتباط با دوستان/خانواده ، انجام فعالیت هایی مانند موسیقی، فعالیت بدنی، مدیتیشن یا تکنیک‌های تمرکز حواس، تمرین‌های مذهبی، روزنامه‌نگاری یا رفتن به طبیعت ترغیب کنید.
منبع

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .