پاسخ به سئوالات رایج درباره ام آر آی (MRI)

هنگامی که پزشک برای تشخیص بیماری برای بیماران ام آر آی را تجویز می کند ، سئوالات زیادی در ذهن شکل می گیرد.
هر ساله میلیون‌ها نفر ام آر آی را انجام می دهند و این بدان معنی است که به احتمال بسیار زیاد ممکن است شما نیز در برخی مقاطع زندگی به این اسکن تصویربرداری نیاز داشته باشید ، بنابراین مهم است که اطلاعات شما به روز باشد و درک بهتری در مورد ام آر آی داشته باشید . به همین دلیل ما سعی کرده‌ایم به سئوالات رایج درباره ام آر آی پرداخته و آنها را برای شما پاسخ دهیم‌ .

سئوالات رایج درباره ام آر آی :

1. ام آر آی یار تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی چیست؟

یکی از مهم ترین و رایج ترین سوالات در مورد ام آر آی این است که تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی یا MRI چیست؟ ام آر آی (MRI) روشی برای دیدن داخل بدن است. پرتوهای ایکس در اسکن ام آر آی از مغناطیس و امواج رادیویی برای تولید تصاویر واضح و شفاف از سر ، ستون فقرات یا سایر قسمت های بدن استفاده می کنند .
دستگاه ام آر آی از یک مغناطیس قوی با فرستنده و گیرنده رادیویی تشکیل شده است. این دستگاه اطلاعات را از بدن بیمار جمع نموده و تصاویری از بافت نرم تولید می کنند و برای تمایز بین بافت طبیعی و سالم از بافت پاتولوژیک استفاده می شوند .
بسته به نوع اطلاعاتی که پزشک به آن نیاز دارد ممکن است در اسکن ام آر آی از یک ماده حاجب که از طریق تزریق داخل وریدی به بدن وارد می شود ، جهت کمک به تجسم ساختارهای خاصی در بدن استفاده شود .

سئوالات رایج درباره ام آر آی

سئوالات رایج درباره ام آر آی

2. اسکن ام آر آی برای چه مواردی استفاده می شود؟

از این روش تصویربرداری برای بررسی داخل بدن انسان به روش غیر تهاجمی استفاده می شود و اغلب در موارد ذیل بکار می رود :
– بیماری های موجود در کبد و سایر اعضای بدن را نشان می دهد.
– علت درد لگن در زنان را مشخص می کند .
– ناهنجاری های موجود در مغز یا ستون فقرات را قابل تشخیص می سازد .
– کیست ها و ناهنجاری های دیگر را مشخص می کند .
– برای بررسی صدمات در مفاصل استفاده می شود.
– انواع خاصی از مشکلات قلبی و ناهنجاری های رحمی با این اسکن قابل تشخیص است .

3. ام آر آی چگونه کار می کند؟

بیشتر بدن انسان از مولکول های آب تشکیل شده و آب نیز ، از اتم های هیدروژن و اکسیژن ساخته شده است . در هر اتم هیدروژن ذره های کوچکتری وجود دارد که پروتون نامیده می شود .
پروتون ها مانند آهنرباهایی هستند که نسبت به میدان مغناطیسی بسیار حساس می باشند. هنگامی که شما در معرض مغناطیس قدرتمند این اسکنر قرار می گیرید ، پروتون ‌های موجود در بدن شما در همان جهت قرار می گیرند . به همان روشی که یک مغناطیس می تواند سوزن قطب نما را بکشد.
سپس امواج کوتاه امواج رادیویی به مناطق خاصی از بدن ارسال می شوند و پروتون ها را هم تراز می کنند . وقتی امواج رادیویی خاموش می‌شوند پروتون ها دوباره تنظیم می‌شوند و این سیگنال های رادیویی را ارسال می کنند که توسط گیرنده برداشت می‌شود . این سیگنال ها اطلاعاتی در مورد محل دقیق پروتون ها در بدن ارائه می دهند . آنها همچنین به تمایز بین انواع مختلف بافت در بدن کمک می کنند . زیرا پروتون ها در انواع مختلف بافت با سرعت های مختلف مجدداً ساخته می شوند و سیگنال های متفاوتی تولید می کنند.
به همان روشی که میلیون ها پیکسل در صفحه کامپیوتر می توانند تصاویر پیچیده ایجاد کنند ، سیگنال‌های میلیون ها پروتون موجود در بدن برای ایجاد تصاویر دقیق از قسمت های داخلی بدن ترکیب می شوند .

4. انجام ام آر ای چه مدت طول می کشد؟

یکی دیگر از رایج ترین سوالات در مورد ام آر آی این است که این اسکن چه مدت زمانی طول می کشد؟
در پاسخ به این سوال باید گفت که مدت زمان انجام این اسکن به منطقه مورد نظر بستگی دارد . در صورتی که نیاز به ایجاد کنتراست در حین تصویر برداری باشد و بیمار تحت ماده حاجب قرار بگیرد ، باید مدتی منتظر ماند تا این ماده حاجب حل شده و تاثیرات آن ظاهر شود . به طور کلی مدت زمان انجام این اسکن در هر نقطه از بدن 2۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد.

5. برای انجام اسکن ام آر آی چه آمادگی هایی لازم است؟

قبل از انجام این اسکن هیچ آمادگی خاصی لازم نیست ، مگر اینکه پزشک دستوراتی به شما داده باشد .
قبل از انجام اسکن از شما خواسته می شود یک فرم غربالگری ایمنی را تکمیل کنید و به سوالات مربوط به سوابق پزشکی خود پاسخ دهید . لازم است برای انجام این اسکن لباس های راحتی و بدون زیپ و فاقد قطعات فلزی بپوشید ، همچنین تمام جواهرات ، عینک ، کیف پول و سایر اشیای فلزی را از خود دور کنید.

6. چه اتفاقاتی در طول انجام این اسکن می افتد؟

پس از اینکه بیمار اشیاء فلزی را از خود دور و حذف نمود ، تکنسین او را بر روی یک تخت مخصوص قرار می دهد . سر بیمار در داخل یک محفظه پلاستیکی پرشده با بالشتک ها قرار می‌گیرد ، سپس تخت به داخل دستگاه هدایت می شود .
برای واضح بودن تصاویر از بیمار خواسته می شود که بدون حرکت بوده و همچنین ممکن است از بیمار خواسته شود که نفس خود را حبس کند .
زیرا هر حرکت به خصوص در سر ، پشت و فک ها برای صحبت کردن در حین اسکن ، تصاویر را تار می کند .
در حین انجام تصویر برداری سر و صداهایی از دیواره دستگاه بیرون می آید . باید به یاد داشته باشید که هنگامی که این سر و صداها متوقف می شود ، نباید تغییر موقعیت داده و یا حرکت نمود . زیرا مراحل چندین بار تکرار می شود .

7. آیا در حین انجام اسکن ام آر آی در معرض اشعه قرار می گیرم؟

خیر، این اسکن هیچ تابشی از خود ساطع نمی‌کند . در حال حاضر هیچ عارضه جانبی شناخته شده از این اسکن وجود ندارد . تنها احتیاط در مورد استفاده از این اسکن عدم داشتن جواهرات و فلزات هنگام وارد شدن به داخل اسکن است. زیرا ام آرآی از یک مغناطیس قوی استفاده می کند .
بیمار میدان مغناطیسی را احساس نمی کند ، مگر اینکه انواع خاصی از فلزات را در بدن خود داشته باشد. به همین دلیل این افراد نمی توانند از اسکن ام آر آی استفاده کنند.

8. پس از انجام ام آر آی چه اتفاقاتی می‌افتد ؟

پس از انجام این اسکن ، رادیولوژیست تصاویر ام آر آی را تجزیه و تحلیل کرده و گزارشی را به پزشک ارجاع دهنده ارسال می کند و پزشک از این تصاویر برای تشخیص بیماری بیمار استفاده می کند .

9. آیا در دوران بارداری می توان mri انجام داد؟

مطالعات در این زمینه ادامه دارد . خانم‌های باردار بهتر است کارشناس و رادیولوژیست مرکز M.R.I را از باردار بودن خود آگاه سازد و همچنین خانم‌هایی که برای آزمون M.R.I مراجعه می‌کنند، باید بدانند که ام.آر.آی در سه ماهه اول بارداری توصیه نمی‌شود مگر انکه پزشک آن را ضروری بداند .

10 . آیا انجام ام آر ای برای انسان خطرناک است ؟

مطالعات نشان می دهد ام ار ای یک روش تشخیصی ایمن بوده و تاکنون خطری برای آن شناخته نشده است .

11. ماده حاجب در ام آر آی چگونه تزریق می شود؟

در برخی موارد ام آر آی برای دستیابی به وضوح و کنتراست بیشتر ممکن است از ماده حاجب استفاده شود . ماده حاجب توسط پزشک یا پرستار بصورت تزریق وردی وارد بدن می شود .
در MRI اغلب از ماده ای بنام گادولینیوم  استفاده می شود که طعمی فلزی در دهان احساس می شود. این دارو برای انجام MRI مغزی برای نمایان‌سازی ضایعات داخل جمجمه‌ای با عروق غیرطبیعی یا مشکوک به اختلال در سد مغزی- خونی بکار می‌رود، این دارو همچنین برای نمایان‌سازی ضایعات نخاعی و بافت‌های همراه مصرف می‌شود.
زنان باردار ، افراد دارای سابقه ابتلا به آلرژی یا آسم، حساسیت به گادولینیوم، نارسائی شدید کلیوی نباید ماده حاجب استفاده کنند و لازم است با پزشک ، مطرح نمایند.

12 . آیا ام.آر.آی برای تشخیص بیماری کافی است؟

برخی تصور می‌کنند که انجام آزمون ام.آر.آی با توجه به آزمون‌هایی که که انجام داده‌اند مانند سی.تی.اسکن، رادیولوژی و … ضروری نیست و یا فقط آزمون ام.آر.آی برای تشخیص بیماری کافی است، در حالی که هرکدام از روش‌های تشخیصی اهمیت خود را دارند؛ در بعضی از بیماری‌ها آزمون ام.آر.آی به عنوان روش تکمیلی و یا قطعی اهمیت دارد و در برخی بیماری‌ها نیز نیازی به انجام آزمون ام.آر.آی نیست و تصمیم‌گیری در این خصوص به عهده پزشک مربوطه است.

13. آیا نوبت دهی اینترنتی ام آی ای در کرج وجود دارد ؟

در مرکز تصویر برداری پزشکی بهار امکان نوبت دهی اینترنتی از طریق تلگرام وجود دارد . برای دریافت نوبت (اینجا)کلیک کنید.

تصویر برداری پزشکی بهار :
تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.