بیماری آبله مرغان چیست و چه مراحلی دارد؟

آبله مرغان ، به عفونت ویروس هرپس اشاره دارد. این یک بیماری بسیار مسری است که از طریق قطرات هوا و تماس نزدیک منتقل می شود. آبله مرغان یک بیماری عفونی حاد است که با بثورات ، خارش شدید روی پوست و سطوح مخاطی مشخص می شود. این بیماری بلافاصله ظاهر نمی شود و دوره کمون می تواند از 10 روز تا 3 هفته باشد.
افراد در هر سن و نژاد مستعد ابتلا به این بیماری هستند، اما کودکان دچار این اغلب بیماری می شوند . بزرگسالانی که در اثر تماس بیمار می شوند مصونیت مادام‌العمر پیدا می کنند.
زنان باردار در معرض خطر بالایی برای ابتلا به این بیماری هستند که با عوارض متعدد و خطرناکی هم برای زن و هم برای جنین همراه است .

چه چیزی باعث آبله مرغان می شود؟

عامل این بیماری ویروس هرپس انسانی نوع سوم است که متعلق به زیرخانواده آلفاهرپس ویروس ها است و دارای ویژگی های زیر است:
– چرخه تولید مثل کوتاه
– تولید مثل سریع
– پوسیدگی سریع سلول های آسیب دیده
– مرگ تحت تاثیر اشعه ماوراء بنفش
هنگامی که ویروس واریسلا زوستر وارد بدن می شود، در داخل تاول هایی قرار می گیرد که برای سه تا چهار روز اول پوست را می پوشاند. در روز هشتم، تقسیم آن متوقف می شود. در خارج از بدن یک موجود زنده، ویروس هرپس نوع سوم در 15 دقیقه می میرد.
بثورات معمولاً 48 ساعت پس از عفونت ظاهر می شوند. ناقل تا پنج روز دیگر عفونی باقی می ماند. عفونت توسط قطرات موجود در هوا رخ می دهد. عفونت از راه تماس نزدیک با بیمار نیز منتقل می شود.

آبله مرغان
آبله مرغان

دوره های آبله مرغان

زمان زیادی بین عفونت با ویروس تبخال و بهبودی کامل می گذرد. چهار دوره وجود دارد:
– نهفتگی یا کمون (تا سه هفته)
– پرودرومال (حداکثر دو روز قبل از ظهور بثورات)
– بثورات
– تشکیل پوسته
در دوره پرودرومال، بیمار دچار ضعف عمومی می شود که با حالت تهوع و سردرد همراه است . گاهی اوقات درجه حرارت بدن به 38 الی 39 درجه افزایش می یابد، استفراغ رخ می دهد. برخی از بیماران دوره پرودرومال ندارند و مدتی پس از عفونت بلافاصله بثورات ظاهر می شود.
آبله مرغان در بزرگسالان عوارض شدیدی ایجاد می کند. بثورات در این افراد بلافاصله ظاهر نمی شوندو در برخی پس از دهمین روز بیماری ظاهر می شوند، برخی دیگر پس از یک ماه.

نحوه تشخیص بیماری

برای بیمار شدن دو شرط کافی است : نزدیک بودن به بیمار مبتلا به آبله مرغان و نداشتن سابقه بیماری آبله مرغان. همه افراد بدون توجه به سن و قدرت ایمنی به آن مبتلا می شوند. در طول دوره نهفتگی نمی توان کاری انجام داد و فقط باید منتظر اولین علائم باقی ماند.
– افزایش دمای بدن به 38-39 درجه
– ضعف عمومی
– از دست دادن اشتها
– ظهور بثورات مشخص
در ابتدا، بثورات نادر است و شبیه لکه یا جوش است. به هیچ وجه نباید آنها را فشار دهید ، زیرا جای زخم بسیار عمیق خواهد شد . حجم بثورات به تدریج افزایش می یابد و تمام قسمت های بدن را می پوشاند.
در مراحل اولیه، آبله مرغان را می توان با یک واکنش آلرژیک اشتباه گرفت. اما درماتیت تماسی به ندرت در سراسر بدن پخش می شود و هرگز به تاول تبدیل نمی شود.
در این حالت فرد احساس خارش شدید می کند. خاراندن دانه های حاصل از آبله مرغان نیز نامطلوب است، زیرا این کار نه تنها باعث تسکین نمی شود بلکه خطر ایجاد زخم های زیادی روی پوست یا ایجاد عفونت ثانویه افزایش می یابد.

آبله مرغان در کودکان چگونه است؟

آبله مرغان یک بیماری است که معمولا برای دوران کودکی در نظر گرفته می شود، زیرا عمدتاً سنین پیش دبستانی و دبستان را تحت تأثیر قرار می دهد. در کودکان، دوره بیماری نسبتا کوتاه است (حدود 10 روز)، در حالی که در بزرگسالان می تواند سه هفته یا بیشتر طول بکشد.
در این مدت، بثورات از چندین مرحله عبور می کند:
– لکه های اریتماتوز
– بثورات ندولر (پاپول)
– آبسه (پوستول)
– پوسته ها
بازیابی زمانی اتفاق می افتد که تمام پوسته ها از بین بروند. تا این مرحله، فرد هنوز مسری است و می تواند ویروس آبله مرغان را به دیگران منتقل کند. موج اول بثورات معمولا به سرعت از بین می رود، اما چندین مورد دیگر جایگزین آن می شوند.
به عنوان یک قاعده کلی عوارضی در کودکان ایجاد نمی شود . نکته اصلی این است که کودک نباید برای جلوگیری از عفونت ثانویه و زخم، بثورات را بخاراند . دوره شدید بیماری در نوزادان رخ می دهد. هنگامی که اولین علائم آبله مرغان در نوزاد ظاهر شد، باید فوراً با پزشک تماس بگیرید.

چگونه به کودک یا فرد مبتلا به آبله مرغان کمک کنیم؟

در حال حاضر هیچ درمانی برای آبله مرغان وجود ندارد. معمولاً این بیماری خود به خود از بین می رود و درمان به روانکاری بثورات با پمادهایی با خاصیت ضد باکتری محدود می شود. برای تسکین وضعیت عمومی می توانید از داروی تب بر مصرف کنید.
پزشک برای رفع خارش ممکن است موارد زیر را تجویز کند :
– محلول تنتور ید (2-3٪)
– محلول پرمنگنات پتاسیم (1:5000)
– پراکسید هیدروژن (3٪)
– گلیسیرین
در برخی موارد، آنتی هیستامین ها می توانند به تسکین خارش کمک کنند. اما نباید آنها را به طور غیرقابل کنترل مصرف کنید . دوش گرفتن مجاز است، اما باید از استفاده از لیف برای جلوگیری از آسیب رساندن به تاول ها اجتناب کنید. همین امر در مورد استفاده از حوله نیز صدق می کند – پس از دوش گرفتن، باید بدن را به آرامی با یک پارچه نرم خشک کنید.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .