بیماری وبا : علائم، تشخیص، درمان و عوارض

بیماری وبا یک بیماری عفونی بسیار خطرناک است که توسط باکتری ویبریو کلرا ایجاد می شود . این بیماری شامل یک عفونت حاد روده ای است که دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار داده می دهد . این باکتری با سمومی که ترشح می کند روی روده کوچک تاثیر گذاشته و باعث ایجاد اسهال آبکی و استفراغ می شود‌‌.

علت ایجاد بیماری وبا چیست؟

این بیماری از طریق مدفوع- دهان، آب یا غذای آلوده منتقل می شود و منبع عفونت مشخص است.
باکتری ویبریو کلرا در محیط خارجی بسیار مقاوم است و تا ۱۵۰ روز در مدفوع ، در آب تا ۱۰۶ روز ، در خاک تا ۶۰ روز، روی سطح میوه و سبزیجات تا ۴ روز باقی می ماند. جوشاندن فوراً پاتوژن را می کشد و در دمای ۵۶ درجه سانتیگراد باکتری ویبریو کلرا پس از ۳۰ دقیقه می میرد ، همچنین به الکل و اسید نیز حساس است اما در برابر دمای پایین و حتی انجماد مقاوم است.
این میکروارگانیسم پس از آن که از طریق دستگاه گوارش وارد بدن انسان شد ، در معده بخش قابل توجهی از این باکتری ها تحت تاثیر اسید هیدروکلریک می میرند باکتری های باقی مانده به روده کوچک نفوذ می‌کنند که محیط قلیایی آن برای تولید مثل آنها مساعد است.
توجه داشته باشید که وبا یک عفونت غیر تهاجمی است، یعنی باکتری به داخل سلول روده نفوذ نمی کند بلکه فعالیت حیاتی آن در سطح غشای مخاطی و در مجرای روده انجام می شود. بنابراین باکتری برای رسیدن به سلول های هدف به مخاط متصل می شود. پس از آن تحرک خود را از دست داده و به شدت تکثیر می‌شود و کلونی های عجیب و غریب شکل پلاسما تشکیل می دهد . این باکتری در حال تولید مثل سموم را تولید می کند.

بیماری وبا : علائم،تشخیص،درمان و عوارض
بیماری وبا : علائم،تشخیص،درمان و عوارض

بیماری وبا بر اساس دوره آن طبقه بندی می شود که شامل موارد زیر است.

– دوره های معمولی وبا:
فرم خفیف (کم آبی تا ۳ درصد وزن اولیه بدن)
فرم متوسط(کم آبی ۴ تا ۶ درصد وزن اولیه بدن)
فرم شدید ( کم آبی بیش از ۹ درصد وزن اولیه بدن)

– دوره غیر معمول وبا:
فرم پاک شده که در آن علائم خفیف بوده یا وجود ندارد
فرم خشک یا بدون اسهال

علائم بیماری وبا

علامت اصلی بیماری وبا اسهال شدید است که با درد در ناحیه شکم همراه نیست.
مدفوع مانند یک مایع سفید آبکی و کدر همانند آب برنج است و بویی شبیه به سیب زمینی رنده شده خام یا ماهی دارد.
بیماری وبا با استفراغ غیر قابل کنترل مشخص می شود.
در نتیجه اسهال و استفراغ، کم آبی بدن رخ داده و علائم زیر ایجاد می شود:
– خشک شدن غشای مخاطی
– از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست که باعث می‌شود پوست به مدت طولانی چین خورده و صاف نمی شود.
– بی حالی
– خواب آلودگی
– سیانوز
– اسپاسم عضلات ساق پا
– احساس پر شدن شکم با مقدار زیادی مایع
– کاهش فشار خون که با کم آبی بدن همراه است

نحوه تشخیص بیماری وبا

بیماری وبا باید از سایر عفونت های حاد روده ای مانند اسهال ویروسی، روتاویروس، سالمونلوز، کمپیلوباکتریوز، ژیار دیس و غیر متمایز شود . پس از تشخیص اولین مورد وبا در یک منطقه آندمیک در هر بیمار مبتلا به اختلال عملکرد روده پزشک مشکوک به وبا می شود.
تشخیص بر اساس داده های اپیدمیولوژیک و تظاهرات بالینی معمولی است: اسهال آبکی که بدون درد شکمی بوده و منجر به کم آبی بدن می شود.
وبا با روش های باکتریولوژیکی، ژنتیک مولکولی، سرولوژیکی و اکسپرس تایید می شود. ماده مورد مطالعه مدفوع و استفراغ بیمار است.
روش باکتریولوژیک شامل پرورش یک کشت خاص روی محیط های غذایی است که حداقل ۳۶ ساعت طول می کشد.
تشخیص سریع با روش واکنش انعقادی با آنتی بادی های مونوکلونال به ویبریو کلرا، پاتوژن در نمونه های مدفوع با ویژگی و حساسیت بالا تشخیص داده می شود ، نتیجه بعد از پنج دقیقه بدست می آید.

نحوه درمان بیماری وبا

اساس اقدامات درمانی وبا ترمیم مایع از دست رفته بدن است. به بیمار محلول های نمکی خاصی برای نوشیدن داده می شود و یک رژیم غذایی خاص برای بیمار تجویز می‌شود و مواد جاذب برای کاهش این وضعیت استفاده می شود که سموم ترشح شده توسط باکتری وبا را هم انسان می کند.
برای درمان وبا از:
• آنتی بیوتیک ها؛
• پروبیوتیک ها برای بازگرداندن میکرو فلور روده؛
• محلول های آب نمک و گلوکز (داخل وریدی).
استفاده می شود

عوارض بیماری وبا چیست؟

بهترین عوارض بیماری وبا کم آبی شدید بدن است. عفونت ممکن است منجر به نارسایی حاد کلیه ، عفونت ثانویه با ذات الریه، آبسه سپسیس و آسیب به سیستم قلبی عروقی شود.
از جمله عوارض دیگر این بیماری کاهش شدید فشار خون است.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .