شایع تربن دلایل دل درد در کودکان

دل درد در کودکان ، دلایل مختلفی دارد که کودک قادر به بیان درست آن نیست. دل درد، دردی است که در هر جایی از ناحیه بین پایین دنده ها و لگن احساس می شود. این درد در نوزادان و کودکان زیر 12 سال بسیار شایع است.
دلایل مختلفی برای درد شکم در کودکان وجود دارد، از جمله نفخ کردن، یبوست، گاستروانتریت و آپاندیس.
دل درد در اکثر موارد در کودکان جدی نیست و بدون درمان در چند ساعت یا چند روز بهبود می یابد. اما، اگر درد شدید است، از بین نمی رود، یا به نظر می رسد حال عمومی کودک خوب نیست، او را به پزشک یا بخش اورژانس بیمارستان ببرید.

چه علائمی ممکن است همراه با دل درد در کودکان ظاهر شود؟

علائم دل درد ممکن است به سرعت ظاهر شوند یا ممکن است برای مدتی وجود داشته باشند. درد ممکن است ثابت بوده یا بدتر شود، یا ممکن است بیاید و برود، و می تواند خفیف یا شدید باشد.
الگو و محل درد می تواند به پزشک برای تشخیص دلیل درد کمک کند.
این درد در کودکان ممکن است با علائم دیگری مانند آروغ، دفع گاز ، استفراغ ، اسهال ، یبوست یا تب همراه باشد.
بروز این رفتارها از کودک ممکن است نشان دهنده درد در نواحی شکم باشد:
– گریه کردن، خم شدن به جلو، تمایل به ثابت ماندن به دلیل درد، عدم تمایل به بازی، امتناع از خوردن یا نوشیدنی، بداخلاق یا بدخلق شدن، و تغییر حالات چهره

چگونه می توان به کودک کمک کرد تا علائم درد خود را توضیح دهد؟

کودکان خردسال و نوزادان ممکن است نتوانند به بزرگسالان بگویند که درد را در کجا احساس می کنند یا چه احساسی دارند. هنگام تلاش برای بررسی علائم کودک، پرسیدن سوالات ساده مانند: آیا می توانید به جایی که درد دارد اشاره کنی ؟ با درد از خواب بیدار شدی؟ آخرین بار کی دستشویی رفتی؟
سعی کنید سوالات زیادی نپرسید تا اضطراب را به آنها منتقل نکنید.

دل درد در کودکان
دل درد در کودکان

علت دل درد در کودکان چیست؟

دل درد می تواند دلایل مختلفی در کودکان داشته باشد که برخی از آنها شایع تر و برخی دیگر نادر هستند .
برخی از دلایل دل درد در کودکان عبارتند از:

یبوست

یبوست در کودکان شایع است. به طور کلی، اگر کودک 2 بار یا کمتر از 2 بار در هفته اجابت مزاج داشته باشد، دچار یبوست می شود. اکثر کودکان هر 2 تا 3 روز یک بار مدفوع می کنند. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند ممکن است فقط یک بار در هفته مدفوع کنند.
اغلب، یبوست در کودکان هیچ دلیل فیزیکی ندارد و به این دلیل رخ می دهد که آنها قبلاً مدفوع دردناک یا ناخوشایندی داشته اند.
Encopresis وضعیتی است که در آن مدفوع نهفته تا حدی قسمت پایین روده را مسدود می کند و منجر به نشت اسهال در اطراف انسداد می شود.

نفخ کردن

گاز روده محصول جانبی و طبیعی هضم است. درد نفخ در نوزادان تازه متولد شده بسیار شایع است و آنها هنگام شیر خوردن و گریه هوا را می بلعند. اگر کودک هنگام شیر دادن می‌چرخد یا گریه می‌کند، ممکن است نفخ داشته باشد. اگر بعد از غذا خوردن هنگام خوابیدن گریه کنند، این نیز می تواند به دلیل نفخ باشد.
نوزادان با آروغ زدن یا عبور هوا از باسن از شر این نفخ خلاص می شوند. آنها ممکن است در این مورد نیاز به کمک داشته باشند. تکنیک هایی وجود دارد که والدین با انجام آنها می توانند در آروغ زدن به نوزاد بعد از شیر خوردن کمک کند.
کودکان بزرگتر با نفخ زیاد و یبوست روبرو هستند ممکن است به دلیل عدم تحمل لاکتوز یا مصرف غذاهای خاص دچار نفخ شده باشند.
دل درد معمولاً زمانی تسکین می یابد که این گاز با آروغ زدن یا عبور از روده آزاد شود.

گاستروانتریت

گاستروانتریت در اثر عفونت معمولاً یک عفونت ویروسی در روده ایجاد می شود ، اما گاهی اوقات یک عفونت باکتریایی نیز می تواند باعث ایجاد این مشکل شود . این عفونت ها به راحتی بین افراد به خصوص بین کودکان پخش می شود. گاستروانتریت باعث استفراغ، اسهال، تب و درد شکم می شود.
کودکان و نوزادان کوچک بیشتر مستعد کم آبی ناشی از گاستروانتریت هستند و نوزادان زیر 6 ماه در صورت ابتلا به گاستروانتریت باید توسط پزشک معاینه شوند.

مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی توسط میکروب هایی ایجاد می شود که در غذاهایی که به درستی تهیه نشده اند ، رشد می کنند. علائم مشابه علائم گاستروانتریت است، اما معمولاً شدیدتر هستند. مجدداً، نوزادان و کودکان کوچک بیشتر از کودکان بزرگتر در معرض خطر کم آبی هستند و باید مراقب باشید که هیدراته بمانند.

سندرم روده تحریک‌پذیر

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) باعث درد شکمی می شود که ممکن است به یک یا چند مورد از موارد زیر مربوط باشد: مدفوع یا تغییر در دفعات اجابت مزاج کودک یا تغییر در ظاهر مدفوع.
برخی از کودکان اسهال، برخی یبوست و برخی دیگر اسهال و یبوست متناوب خواهند داشت. اگر یبوست کودک به دلیل IBS باشد، درد شکم پس از مدفوع از بین نمی رود در حالی که با یبوست معمولی این مشکل برطرف می شود.

عدم تحمل لاکتوز

عدم تحمل لاکتوز کاهش توانایی هضم لاکتوز قند موجود در شیر و محصولات لبنی است . این امر منجر به نفخ یا اسهال پس از مصرف غذا یا نوشیدنی حاوی لاکتوز می شود که در نوزادان بسیار نادر است. عدم تحمل لاکتوز در کودکان ممکن است موقتی باشد، مانند پس از یک دوره گاستروانتریت، یا ممکن است دائمی باشد.

کولیک

کولیک نامی است که به گریه و ناراحتی بیش از حد در نوزادان داده می شود. این مشکل به خصوص در نوزادان بسیار کم سن بسیار شایع است. علت آن به طور کامل شناخته نشده است، اما به نظر می رسد کولیک بی ضرر است. نوزادان مبتلا به کولیک با صدای بلند گریه می کنند و نمی توان آنها را آرام کرد.

عفونت های مجاری ادراری

عفونت های مجاری ادراری (UTI) در کودکان شایع است. دل درد می تواند یکی از علائم در کودکان بزرگتر همراه با درد هنگام ادرار کردن یا دفع ادرار بیشتر از حد طبیعی و گاهی اوقات تب، باشد.

آپاندیس

آپاندیس یک مورد اورژانسی است. اگر فکر می کنید کودک ممکن است آپاندیس داشته باشد، باید فورا او را به پزشک یا بیمارستان ببرید. ترکیدن آپاندیس می تواند منجر به عفونت تهدید کننده زندگی شود.
آپاندیس باعث ایجاد درد در اطراف ناف یا ناحیه ناف می شود که سپس به سمت راست پایین شکم حرکت کرده و تیزتر می شود. کودک مبتلا به آپاندیس ممکن است از تشدید درد شکم شکایت کند، اشتهای خود را از دست بدهد، استفراغ کند، هنگام نشستن یا ایستادن احساس ناراحتی کند و هنگام حرکت درد داشته باشد. آنها ممکن است سعی کنند فقط در یک جا ساکن بمانند.

درد شکم در نوزادان و کودکان چگونه درمان می شود؟

اغلب هیچ درمان خاصی به جز مراقبت در منزل لازم نیست. با این حال، برخی از درمان هایی که ممکن است مورد نیاز باشد عبارتند از:
– محلول آبرسانی خوراکی یا مایعات داخل وریدی
– معمولاً پاراستامول برای تسکین درد با دوز توصیه شده براساس سن و وزن توسط پزشک تجویز می شود.
– عمل جراحی
– آنتی بیوتیک ها به طور معمول برای گاستروانتریت توصیه نمی شوند، زیرا بیشتر عفونت ها به دلیل یک ویروس است.

چگونه از کودکی که دل درد دارد مراقبت کنم؟

اگر از کودکی مراقبت می کنید که دل درد دارد:
– مطمئن شوید که خوب استراحت می کند.
– بسیار مهم است که کودک به اندازه کافی مایعات شفاف بنوشد ، بنابراین او را تشویق کنید که آب را جرعه جرعه بنوشد.
– اگر نمی خواهد غذا بخورند، به او فشار نیاورید.
– در صورت نیاز به تسکین درد ساده، استفاده از پاراستامول به عنوان داروی مسکن توصیه شده است.
– با خواندن کتاب، مالیدن شکم ، با اسباب بازی ها یا بازی های آرام، او را سرگرم کنید تا درد را احساس نکند.
– آروغ زدن نوزاد ممکن است کمک کند.

اگر نوزاد مبتلا به گاستروانتریت باشد:
نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند باید به تغذیه با شیر مادر ادامه دهند، اما ممکن است به دفعات بیشتری به شیر مادر نیاز داشته باشند
ممکن است به محلول های آبرسانی خوراکی و همچنین شیر مادر نیاز باشد.
نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند ممکن است به شیر خشک و محلول آبرسانی خوراکی نیاز داشته باشند.
منبع

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .