مصرف میوه و سبزیجات چگونه باعث سلامت پوست می شوند؟

مزایای سلامتی مصرف میوه و سبزیجات بی شمار است. آنها خطر بیماری های قلبی، زوال عقل و حتی برخی از سرطان ها را کاهش می دهند .مزایای میوه و سبزیجات برای پوست نیز غیر قابل انکار است. به طور کلی هیچ قسمتی از بدن وجود ندارد که از مزایای میوه و سبزیجات دارای برگ تیره بی بهره بماند.
رژیم غذایی یکی از عواملی است که هنگام مراقبت از پوست فراموش می شود، اما آنچه در مورد تلاش های ضد پیری و حفظ سلامت پوست مهم به نظر می رسد گنجاندن میوه و سبزیجات بیشتر در رژیم غذایی است.

مزایای میوه و سبزیجات برای سلامت پوست

برخی از شایع ترین نگرانی های پوستی شامل ایجاد چین و چروک و لکه های پوستی بر روی پوست است.
در حالی که عوامل زیادی می توانند ظاهر کلی پوست را تحت تاثیر قرار دهند اما رژیم غذایی یکی از عناصر کلیدی است که اغلب نادیده گرفته می شود.
به عنوان مثال از اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در دانه ها و روغن ها گرفته تا آنتی اکسیدان های موجود در قهوه مجموعه ای از مواد مغذی هستند که می توانند به ظاهر کلی پوست کمک کنند.
چند میوه و سبزیجات مختلف وجود دارد که می تواند به شما در داشتن پوستی درخشان و جوانان کمک کنند.

مصرف میوه و سبزیجات چگونه باعث سلامت پوست می شوند؟
مصرف میوه و سبزیجات چگونه باعث سلامت پوست می شوند؟

– میوه و سبزیجات حاوی ویتامین C و E

گوجه فرنگی یکی از سبزیجاتی است که در بسیاری از انواع غذاها استفاده می شود و حاوی آنتی اکسیدانی به نام لیکوپن است که رنگ ناهموار پوست و لکه های پوستی را از بین میبرد.
گوجه فرنگی همچنین حاوی ویتامین C بوده که به مبارزه با آسیب در سطح سلولی کمک میکند.
میوه هایی که دارای ویتامین C و E هستند شامل توت فرنگی کیوی و مرکبات (پرتقال، نارنگی، گریپ فروت، لیمو شیرین و لیمو ترش) هستند که می توانند باعث کاهش چین و چروک روی سطح پوست شوند.
همه ما میدانیم که ویتامین سی یک ماده مغذی مهم است که بدن برای زنده ماندن به آن نیاز دارد ، اما آنچه ممکن است چندان رایج نباشد این است که بدانید این ویتامین به کاهش چین و چروک و افزایش تولید کلاژن کمک میکند
کلاژن یک ماده مهم برای پوست است، زیرا به حفظ انعطاف و صافی پوست کمک میکند. کلاژن همچنین می تواند به تقویت مویرگ هایی که خون را به پوست می رسانند نیز کمک کند. این بدان معنی است که رنگ پوست شما در نتیجه بهبود گردش خون روشن تر می شود. اگر به دنبال چند منبع عالی ویتامین C برای استفاده در رژیم غذایی خود هستید می توانید علاوه بر موارد ذکر شده در بالا از سبزیجاتی مانند کلم بروکلی و فلفل دلمه ای نیز استفاده کنید. زیرا این سبزیجات علاوه بر دارا بودن ویتامین C هم به عنوان غذاهای کم کالری شناخته شده و هم بسیار سیر کننده هستند. بنابراین از جمله مواد غذایی مغزی شناخته می شوند.
البته می توانید از افزودن سرم ویتامین سی به محصولات مراقبت از پوست خود نیز استفاده کنید ، این کار نه تنها می تواند به تحریک تولید کلاژن کمک کند بلکه ظاهر زخم های آکنه و هایپر پیگمنتاسیون را نیز محو می کند.

– آنتی اکسیدان ها

ممکن است در سالهای اخیر کلمه آنتی اکسیدان را در همه جا شنیده باشید، اما آنتی اکسیدان چیست و چگونه در مواردی مانند ترمیم پوست آسیب دیده از اثرات نور خورشید و کاهش چین و چروک دور چشم کمک می کند؟
آنتی اکسیدان ها موادی هستند که در برخی مواد غذایی یافت می شوند و می توانند از آسیب سلولی ناشی از رادیکالهای آزاد جلوگیری کرده و یا به شدت آنها را کُند کنند.
رادیکال های آزاد ،اتم های ناپایدار یا مولکول هایی با الکترون های جفت نشده هستند که در غذا ،آب ،مواد شیمیایی و هوا یافت می شوند بنابراین همه ما دائماً در معرض رادیکالهای آزاد هستیم و باید برای مقابله با آسیب هایی که به پوست می رساند تمام تلاش خود را انجام دهیم. آنتی اکسیدان ها به طور خاص کمک می کنند تا پوست شما آن درخشش طبیعی را که دوست دارید ، حفظ کند.
انگور سرشار از آنتی اکسیدانی به نام پلی فنول است، ترکیبی از لحاظ ساختاری متنوع که به پوست کمک میکند تا به سلامت برسد. بلوبری نیز می تواند به خنثی سازی رادیکالهای آزاد و حتی معکوس کردن اثرات مضر آن ها کمک کند.
کنگر فرنگی یا آرتیشو یکی از سبزیجات حاوی مقدار زیادی اسید کلروژنیک است .این ماده یک آنتی اکسیدان است که به مبارزه با التهاب کمک میکند و رنگ قرمز، لکه یا ناهمواری های پوستی را کاهش دهد.
در حالی که خدمات زیبایی پوست مانند لایه برداری شیمیایی یکی از پرکاربرد ترین ابزارها برای بهبود رنگ پوست است اما مزایای میوه و سبزیجات برای پوست نیز شگفتانگیز است .
در واقع یک مطالعه منتشر شده در مجله بهداشت عمومی آمریکا نشان داده است که خوردن میوه و سبزیجات بیشتر می تواند رنگ پوست را تغییر دهد. این کارتوسط کاروتنوئیدها که رنگدانه های نارنجی و قرمزی هستند که در میوه و سبزیجات یافت می شوند،انجام می شود . محققان دریافته اند که فقط مصرف دو واحد میوه و سبزیجات اضافی در روز برای بهبود رنگ پوست در طول شش هفته کافی است.

برای سلامت پوست از چیزی باید اجتناب نمود؟

اگر به دنبال سلامت پوست خود هستید برخی از مواردی را که باید از آنها دوری کنید یا حداقل میزان مصرف خود را کاهش دهید را فراموش نکنید، قندهای تصفیه شده و چربی های ناسالم می توانند باعث آسیب به پوست شده و التهاب ایجاد کنند . این مواد همچنین در درازمدت نیز ممکن است باعث آسیب سلولی شوند.
در صورتی که می خواهید پوست خود را سالم و جوان نگه دارید به طوری که عاری از آکنه باشد ، آب زیادی بنوشید و مصرف غذاهای ناسالم را به حداقل برسانید.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .