آیا انجام ام آر آی در دوران بارداری بی خطر است؟

ام آر آی در دوران بارداری ممکن است به تشخیص پزشک تجویز شود. در دوران بارداری هیچ چیز برای مادر مهمتر از سلامتی کودک او نیست. بارداری سالم به سلامتی مادر نیز بستگی دارد .
اما در صورتی که مشکل یا نگرانی در مورد سلامتی مادر یا کودک متولد نشده وجود داشته باشد، ممکن است نیاز به انجام اسکن‌های رادیولوژی برای کمک به تشخیص و درمان وجود داشته باشد.
همانطور که می دانید اگر چه روش های اسکن رادیولوژیک معمولا ایمن در نظر گرفته می‌شوند ، اما در اسکن هایی که از اشعه استفاده می کنند خطر بسیار کمی وجود دارد ، زیرا فرد را در معرض مقدار کمی تابش اشعه قرار می‌ دهد.
در تصویربرداری توسط اشعه ایکس ممکن است دوز تابش برای بیماران به حداقل برسد، اما در مورد زنان باردار توصیه می شود از تمام اسکن هایی که از اشعه استفاده می کنند ، خودداری کنند. بنابراین زنانی که باردار هستند نباید تحت هیچ گونه عکس برداری یا سی تی اسکن قرار بگیرند.
اما در صورت نیاز به اسکن چه باید کرد؟ برای یافتن پاسخ این سوال ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

همه چیز در مورد انجام ام آر آی در بارداری

دلیل انجام ام آر آی در دوران بارداری

اگر فرد در دوران بارداری علائمی داشته باشد که نیاز به توضیح نتایج معاینه برای شروع درمان داشته باشد اما نتواند تا بعد از زایمان کودک خود منتظر بماند پزشک ممکن است در چنین شرایطی انجام ام آر آی را برای او تجویز کند و از این روش برای تصویربرداری و دیدن داخل بدن که به تشخیص مشکل پزشکی کمک می کند، استفاده کند.
ام آر آی یک روش تشخیصی تصویربرداری است که به دلیل استفاده از امواج رادیویی و مغناطیسی قدرتمند برای تولید تصاویر از داخل بدن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد . در این روش از اشعه استفاده نمی شود .

کدام اسکن ها در بارداری قابل انجام است؟

برای ارزیابی سلامت جنین در دوران بارداری از فناوری التراسوند یا سونوگرافی استفاده می‌شود که روشی کاملا ایمن و غیر تهاجمی است و می تواند تصاویر مفصلی از جنین را فراهم کند.
این روش ابزاری عالی برای بررسی سلامت نوزاد است. در صورت نیاز سونوگرافی می‌ تواند برای اسکن کردن سایر مناطق بدن زنان باردار نیز مفید باشد.
اما گاهی اوقات در سونوگرافی چیزی مشاهده می‌شود که ممکن است نیاز به بررسی دقیق جنین وجود داشته باشد یا ممکن است مادر باردار مشکلی را تجربه کرده و لازم باشد اسکن داخلی انجام شود در چنین حالتی ابزار رادیولوژیکی انتخابی، ام آر آی می باشد.
دستگاه ام آر آی از سیم پیچ هایی برای انتقال امواج رادیویی استفاده نموده و سیگنال حاصل از آن ها مجموعه ای از تصاویر مقطعی را ایجاد می ‌کند که درک چند بعدی بافت‌های بدن را آسان می ‌سازد.
این روش به دلیل تصاویر بسیار خوبی که تولید می کند یک ابزار تشخیصی بسیار مفید برای درمان بیماری ها می باشد که در مادران باردار استفاده شده و سلامتی جنین را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

آیا انجام ام آر آی در دوران بارداری بی خطر است؟
آیا انجام ام آر آی در دوران بارداری بی خطر است؟

آیا انجام ام آر آی برای مادران باردار بی خطر است؟

بر خلاف تصویر برداری توسط اشعه ایکس معمولی یا سی تی اسکن ، در ام آر آی از اشعه یونیزان استفاده نمی شود که این امر باعث می شود که در نهایت یک پیمایش ایمن تر انجام شود.
مطالعات تحقیقاتی زیادی برای ارزیابی خطرات احتمالی ام آر آی در زنان باردار و جنین آنها انجام شده است . هیچ عارضه جانبی منفی به طور قطعی که از ام آر آی در دوران بارداری حاصل می شود، نشان داده نشده است.
ام آر آی به عنوان یک آزمایش ایمن برای زنان باردار در نظر گرفته می‌شود، با این حال برای کاهش خطرات احتمالی این اسکن معمولاً تا قبل از سه ماهه اول بارداری انجام نمی شود . زیرا سلامت و ایمنی بیماران باید در اولویت قرار بگیرد.
به طور کلی می ‌توان گفت خطرات اثبات شده ای برای انجام تصویربرداری توسط ام آر آی برای زنان باردار یا نوزادان متولد نشده وجود ندارد . در طی ۳۰ سال گذشته هزاران زن باردار این روش تصویر بداری را انجام داده‌اند و هیچ اثر مضر شناخته شده‌ای برای جنین ایجاد نشده است.
به همین جهت نباید به خاطر ترس از این روش ، از انجام ام آر آی که برای تشخیص بیماری بالقوه جدی یا فوری است، امتناع کنید. فراموش نکنید که مهمترین عامل در داشتن یک کودک سالم اطمینان از سلامتی مادر است.
سلامتی کودک به مادر بستگی دارد که خوب مانده و بارداری خود را تا پایان ادامه دهد.

استفاده از ماده حاجب در طول ام آر آی در دوران بارداری

گاهی اوقات برای انجام تصویربرداری ام آر آی باید از یک ماده حاجب به نام گادولینیوم استفاده شود که در حین انجام اسکن به داخل رگ های بیمار تزریق می شود.
درست است که ماده حاجب موجب بهبود تصاویر ام آر آی می شود، اما به طور معمول در دوران بارداری نباید استفاده شود.
در صورتی که استفاده از ماده حاجب در دوران بارداری به تشخیص پزشک ضروری باشد برای اطمینان از ضروری بودن کنتراست قبل از عمل با رادیولوژیست نیز باید مشورت نمود.
xrayradiologyinfo

مرکز تصویر برداری پزشکی بهار : ارائه کلیه خدمات ام آر آی در کرج و تحت پوشش بیمه

تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

 

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .