علائم و نشانه های بیماری سرطان سینه مردان

بیماری سرطان سینه مردان یک نوع سرطان نادر است که در بافت سینه مردان ایجاد می شود. اگرچه این نوع سرطان بیشتر به عنوان یک بیماری که زنان را درگیر میکند ،تصور می شود اما در مردان نیز رخ می دهد.
سرطان سینه در مردان بیشتر در مردان مسن شایع است، اگرچه در هر سنی ممکن است رخ دهد.
در مردانی که سرطان سینه در مراحل اولیه بیماری تشخیص داده می شود، شانس زیادی برای درمان وجود دارد.

علائم بیماری سرطان سینه در مردان

علائم و نشانه های بیماری سرطان سینه در مردان می تواند شامل موارد زیر باشد:
– توده یا ضخیم شدن بافت سینه
– ایجاد تغییراتی در پوست مانند گودی، پوسته پوسته شدن یا قرمزی که سینه را می پوشاند.
– تغییرات در نوک سینه مانند قرمزی و پوسته پوسته شدن یا شروع به چرخش نوک سینه به داخل
– ایجاد ترشح از نوک سینه

بیماری سرطان سینه مردان
بیماری سرطان سینه مردان

علل بیماری سرطان سینه مردان

هنوز مشخص نیست علت سرطان سینه در مردان چیست. بر طبق نظر پزشکان بیماری سرطان سینه در مردان زمانی رخ می دهد که برخی از سلول های پستان سریع تر از سلولهای سالم تقسیم می شوند و سلول های انباشته توموری را تشکیل می دهند که ممکن است به بافت مجاور، غددلنفاوی یا سایر قسمت های بدن متاستاز یا گسترش یابد.
اما بیماری سرطان سینه در مردان از کجا شروع می شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که همه افراد با مقدار کمی بافت سینه متولد می شوند .بافت پستان از غدد تولید کننده شیر(لوبول)، مجاری که شیر را به نوک سینه ها منتقل می کنند و چربی تشکیل شده است.
در دوران بلوغ در زنان بافت سینه توسعه بیشتری می یابد اما در مردان این گونه نیست، اما از آنجا که مردان نیز با مقدار کمی بافت سینه متولد می شوند، می توانند به سرطان سینه مبتلا شوند.
انواع سرطان پستان تشخیص داده شده در مردان عبارتند از :
– سرطانی که از مجاری شیر شروع می شود. (سرطان مجاری ) : تقریباً همه سرطان های سینه مردان از نوع سرطان مجاری هستند.
– سرطانی که در غدد تولید کننده شیر ( کارسینوم لوبولار) شروع میشود : این نوع سرطان در مردان نادر است زیرا بافت پستان مردان لوبول کمی دارد.
– انواع دیگر سرطان : انواع نادر سرطان سینه که ممکن است در مردان رخ دهد شامل بیماری پاژه نوک سینه و سرطان سینه التهابی است.

ژنهای موروثی که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند.

برخی از مردان ژن های غیرطبیعی و جهش یافته را از والدین خود به ارث می برند که خطر ابتلا به سرطان سینه درآنها را افزایش می دهد. جهش در یکی از چندین ژن به ویژه ژنی به نام BRCA2 مردان را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه و پروستات قرار می دهد.
در صورتی که سابقه خانوادگی سرطان دارید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک ممکن است توصیه کند که با یک مشاور ژنتیک ملاقات کنید تا آزمایش ژنتیک را انجام داده و بررسی کند که آیا ژن هایی را دارید که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند.

تشخیص بیماری سرطان سینه در مردان

پزشک ممکن است تعداد آزمایش و روش تشخیصی برای تشخیص سرطان سینه در مردان را انجام دهد که شامل موارد زیر می باشند:

– معاینه بالینی سینه

پزشک با نوک انگشتان خود سینه ها و نواحی اطراف آن را از نظر وجود توده یا تغییرات دیگر بررسی می کند . پزشک همچنین اندازه توده ها، احساس آنها و نزدیکی آنها به پوست و ماهیچه را نیز ارزیابی می کند.

– آزمایشات تصویربرداری

آزمایشات تصویر برداری از بافت سینه تصاویری ایجاد می کنند که به پزشک این امکان را می دهد تا مناطق غیر طبیعی را تشخیص دهد.
این آزمایشات ممکن است شامل اشعه ایکس پستان (ماموگرافی) یا سونوگرافی باشد که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر استفاده می کنند.

– بیوپسی از پستان

بیوپسی تنها راه قطعی برای تشخیص سرطان سینه است. در طول بیوپسی ، پزشک از یک دستگاه سوزنی تخصصی که توسط اشعه ایکس یا آزمایشات تصویربرداری دیگر هدایت میشوند، استفاده نموده و یک بافت از ناحیه مشکوک را استخراج می کند.
نمونه های بیوپسی برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شود که در آن متخصصان سرطانی بودن سلول ها را تعیین می کنند .
یک نمونه بیوپسی نیز تجزیه و تحلیل میشود تا نوع سلول های دخیل در سرطان سینه، میزان درجه سرطان و اینکه آیا سلولهای سرطانی گیرنده های هورمونی دارند یا گیرنده های دیگر که ممکن است بر گزینه های درمانی تاثیر بگذارد، تعیین شود.
بسته به موقعیت خاص بیمار ممکن است آزمایش ها و روش های دیگر نیز توسط پزشکان توصیه شوند.

درمان بیماری سرطان سینه مردان

برای تعیین گزینه های درمانی پزشک مرحله سرطان، سلامت کلی و ترجیحات بیمار را در نظر می گیرد . درمان سرطان سینه در مردان اغلب شامل جراحی است و ممکن است شامل درمان های دیگر مانند پرتودرمانی، هورمون و درمانی شیمی درمانی نیز باشد.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .