برای پیشگیری از سرطان معده چکار کنیم؟

پیشگیری از سرطان معده به اقداماتی گفته می شود که باید برای کاهش احتمال ابتلا به سرطان معده انجام داد.
با انجام این اعمال پیشگیری از سرطان تعداد موارد جدیدی که دچار سرطان معده می شوند کاهش یافته ، در نتیجه تعداد مرگ و میر ناشی از این بیمای نیز کاهش می یابد .
دانشمندان و محققان برای جلوگیری از این نوع سرطان ، عوامل خطر و عوامل محافظت ‌کننده را در نظر می‌گیرند.
آنها هر چیزی که احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد یک عامل خطر نامیده و عواملی که احتمال ابتلا به آن را کاهش می دهد عامل محافظت کننده می نامند .

همه چیز در مورد پیشگیری از سرطان معده

سرطان معده چیست؟

بیماری است که در آن سلول های بدخیم سرطانی در معده تشکیل می‌شوند . این نوع سرطان معمولاً در سلول های تولید کننده مخاط معده شروع شده و به آن آدنوکارسینوما نیز گفته می شود.

پیشگیری از سرطان معده
پیشگیری از سرطان معده

عوامل خطر در ایجاد سرطان معده

۱. عفونت هلیکوباکترپیلوری

این باکتری معمولاً پوشش داخلی معده را آلوده می کند . همه افراد مبتلا به عفونت H پیلوری مبتلا به سرطان معده نیستند و تخمین زده می شود که دو سوم از جمعیت جهان هلیکوباکتر پیلوری را در معده خود دارند و میزان عفونت در کشورهای در حال توسعه بیشتر از کشورهای توسعه یافته است.
اعتقاد بر این است که این باکتری از طریق آب و غذای آلوده یا تماس مستقیم دهان به دهان پخش می شود، اگرچه بیشتر افراد به دلیل این عفونت بیمار نمی شوند اما این باکتری مسئول بیشتر زخم های معده و قسمت فوقانی روده است.

۲. التهاب طولانی مدت معده

معده ممکن است بر اثر شرایطی مانند کم خونی خطرناک یا طی یک بیماری خود ایمنی به نام گاستریت آتروفیک دچار التهاب شود . این التهاب ها می‌توانند خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش دهند.

۳. جراحی معده در گذشته

افرادی که در گذشته عمل جراحی معده انجام داده اند خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان معده دارند .
این جراحی شامل عملی است که برای بیماری زخم معده به نام Billroth l و ll انجام گرفته و در طی آن بخش هایی از معده برداشته می شود.

۴. سابقه خانوادگی

نزدیکان (والدین، خواهر، برادر یا فرزندان) شخصی که سابقه ابتلا به سرطان معده را دارد نیز، به احتمال زیاد به این بیماری مبتلا می شوند .

۵. رژیم غذایی ضعیف، ورزش نکردن یا چاقی

مصرف رژیم غذایی سرشار از غذاهای دودی ، شور یا ترشی باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان معده می‌شود، همچنین کاهش فعالیت بدنی و اضافه وزن نیز می‌تواند منجر به این بیماری شود.

۶. سیگار کشیدن

افراد سیگاری نسبت به افراد غیر سیگاری بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان معده قرار دارند.

سرطان معده
سرطان معده

نحوه پیشگیری از سرطان معده

با توجه به اینکه هنوز مشخص نشده است که چه عواملی می‌توانند باعث ایجاد این نوع سرطان شوند ، بنابراین هیچ راهی برای پیشگیری از سرطان معده وجود ندارد.
با ایجاد تغییرات کوچکی در زندگی روزمره خود می توانید خطر احتمال ابتلاء به سرطان آدنوکارسینوما را کاهش دهید.

– مصرف آسپرین‌

به نظر می رسد استفاده از آسپرین یا سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش می دهند.
این داروها همچنین می توانند خطر ابتلا به پولیپ روده بزرگ و سرطان روده بزرگ را نیز کاهش دهند ، اما مصرف این داروها می‌تواند باعث خونریزی داخلی در برخی افراد شود .
اکثر پزشکان کاهش خطر سرطان را برای بیمارانی که این داروها را به دلایل دیگری مانند معالجه آرتیسم مصرف می کنند، یک مزیت می دانند.
اما پزشکان توصیه نمی کنند که به طور معمول بدون دستور پزشک از این داروها برای پیشگیری از سرطان معده استفاده کنید .

– درمان عفونت هلیکو باکتر پیلوری

هنوز مشخص نیست که آیا افرادی که معده آنها به طور مزمن به باکتری H پیلاری آلوده است اما هیچ گونه علائمی ندارند باید با آنتی بیوتیک درمان شوند یا خیر و این مسئله یکی از موضوعات تحقیقات فعلی می باشد .
برخی از مطالعات اولیه نشان داده‌اند که دادن آنتی بیوتیک به مبتلایان به عفونت H پیلوری ممکن است تعداد ضایعات پیش سرطانی در معده و خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش دهد، اما تحقیقات بیشتری لازم است تا اطمینان حاصل شود که این روش برای جلوگیری از سرطان معده مفید می باشد.
با مراجعه به پزشک و تشخیص عفونت هلیکوباکترپیلوری در معده توسط روش هایی مانند آندوسکوپی یا آزمایش خون درمان بیماری آغاز می‌ شود و می‌تواند باعث پیشگیری از سرطان معده شود .

– عدم مصرف دخانیات

ترک سیگار یا هرگز سیگار نکشیدن خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش می دهد . در افرادی که سیگار را ترک می‌کنند خطر ابتلا به سرطان معده به مرور زمان کاهش می یابد .

– داشتن رژیم غذایی مناسب، تناسب اندام و فعالیت بدنی

داشتن فعالیت بدنی منظم می‌تواند تناسب اندام را برقرار کرده و خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش دهد.
گذشته از تاثیری که فعالیت بدنی و تناسب اندام بر کاهش خطر ابتلا به سرطان معده دارد، ابتلا به چندین سرطان دیگر را نیز کاهش می دهد.
استفاده از رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات تازه ، استفاده از یک الگوی غذایی سالم ، جلوگیری یا محدود کردن مصرف گوشت قرمز و مواد غذایی فرآوری شده، نوشیدنی های شیرین قندی می‌تواند در پیشگیری از سرطان معده مفید باشد .
مطالعاتی که بر نحوه استفاده از مکمل های غذائی در افزایش خطر سرطان معده انجام شده اند تاکنون نتایج مختصری داشته اند . نتایج برخی مطالعات این است که ترکیبات مکمل های آنتی اکسیدانی (ویتامین های A ،C ،E و سلنیوم معدنی) ممکن است خطر ابتلا به سرطان معده را در افرادی که تغذیه نامناسبی دارند، کاهش دهد .
اما افرادی که دارای تغذیه مناسبی می باشند نیازی به مصرف قرص های ویتامین ندارند که برای اثبات این مسائل تحقیقات بیشتری نیاز است.


مرکز تصویر برداری پزشکی بهار

تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493


منبع – ترجمه اختصاصی مرکز تصویربرداری پزشکی بهار

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .