9 علت شایع تنگی نفس در خواب

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است باعث تنگی نفس در خواب شود. تنگی نفس می تواند نشانه بسیاری از بیماری ها باشد که برخی از آنها بر قلب و ریه تاثیر می گذارند اما نه همه آنها. همچنین ممکن است شرایطی مانند آپنه خواب، آلرژی یا اضطراب وجود داشته باشد. برای درمان این مشکل باید علت نفس تنگی شبانه را بدانید.

چه زمانی باید به دنبال مراقبت‌های پزشکی فوری بود؟

تنگی نفس ناگهانی و شدید در شب می تواند نشانه یک بیماری جدی باشد. به دنبال مراقبت فوری و درمان باشید اگر:
– هنگام دراز کشیدن نمی توانید نفس بکشید.
– تنگی نفس طولانی مدت را تجربه کنید که از بین نمی ‌رود یا بدتر می شود.

در صورت بروز تنگی نفس در خواب به همراه موارد زیر باید فوراً به پزشک مراجعه کنید:

– آبی شدن رنگ لب یا انگشتان
– تورم در پا
– ایجاد علائمی شبیه آنفولانزا
– خس خس سینه
– نفس کشیدن با صدای بلند

چه چیزی باعث تنگی نفس می شود؟

بسیاری از بیماری‌ها باعث تنگی نفس در شب می شوند. تنگی نفس مزمن زمانی رخ می‌دهد که علائم را برای بیش از یک ماه تجربه کنید. طبق یک تحقیق 85 درصد از شرایطی که باعث تنگی نفس مزمن می ‌شوند، به سلامت ریه ها، قلب یا روان شما مربوط است.
اگر بدن نتواند به اندازه کافی اکسیژن را به خون پمپاژ کند، تنگی نفس ممکن است رخ دهد. ریه ها ممکن است نتوانند اکسیژن دریافتی را پردازش کنند یا قلب ممکن است نتواند خون را به طور موثر پمپاژ کند.
ایجاد شدن تنگی نفس زمانی که دراز می کشید، ارتوپنه نامیده می شود. هنگامی که این علامت پس از چند ساعت خواب رخ می دهد به آن حمله تنگی نفس شبانه می گویند.

9 علت شایع تنگی نفس در خواب
9 علت شایع تنگی نفس در خواب

1.شرایط ریوی

شرایط مختلف ریوی می تواند باعث تنگی نفس شود. برخی از این شرایط مزمن یا تهدید کننده زندگی هستند و برخی دیگر قابل درمان هستند.

2.آسم

آسم، به دلیل التهاب در ریه ها رخ می دهد که منجر به مشکلات تنفسی می شود. ممکن است تنگی نفس شبانه مرتبط با آسم را در شرایط زیر تجربه کنید:
– فشار به دیافراگم در وضعیت خوابیده
– انباشته شدن مخاط در گلو که باعث سرفه و تقلا برای نفس کشیدن می شود.
– تغییر هورمون ها در شب
– ایجاد آسم در محیط خواب
همچنین این حملات را شرایطی مانند بیماری رفلاکس معده می تواند ایجاد کند.

3.آمبولی ریه

اگر لخته خون در ریه ایجاد شود، آمبولی ریه رخ می دهد. همچنین ممکن است درد قفسه سینه، سرفه و تورم را تجربه کنید. اگر برای مدتی در رختخواب باشید ممکن است دچار این عارضه شوید که می‌تواند جریان خون شما را محدود کند. اگر فکر می کنید آمبولی ریه دارید، به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید.

4.بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD)

COPD باعث مسدود شدن یا باریک شدن راه های هوایی می شود که نفس کشیدن را دشوارتر می کند.
همچنین ممکن است علائمی مانند : خس خس سینه، تولید مخاط و سفتی در قفسه سینه داشته باشید. سیگار کشیدن یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و مضر باعث این بیماری شود.

5.پنومونی

پنومونی یا ذات الریه می‌تواند به دلیل ویروس، باکتری یا قارچ ایجاد شود که ریه شما را ملتهب می کند. همچنین ممکن است علائمی شبیه آنفولانزا، درد قفسه سینه، سرفه و خستگی را تجربه کنید.

6.بیماری های قلبی

شرایطی که قلب را تحت تاثیر قرار می دهد می تواند در توانایی آن برای پمپاژ خون اختلال ایجاد کند . این مسئله ممکن است به تنگی نفس در هنگام دراز کشیدن یا بعد از چند ساعت خواب منجر شود.

7.نارسایی قلبی و شرایط مرتبط

در صورتی که قلب نتواند خون را در سطح پایدار پمپاژ کند که به عنوان نارسایی قلبی شناخته می شود ، ممکن است دچار نفس تنگی شوید. ممکن است به دلایل زیادی به این وضعیت مبتلا شوید، عوامل خطر عبارتند از: رژیم غذایی نامناسب، دیابت، برخی داروها، سیگار کشیدن و چاقی
یکی از شرایطی که می‌تواند منجر به حمله قلبی شود، بیماری عروق کرونر است. ممکن است در اثر حمله قلبی دچار تنگی نفس و همچنین درد و گرفتگی قفسه سینه، تعریق، حالت تهوع و خستگی شوید. اگر مشکوک به حمله قلبی هستید، باید فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

8.آلرژی

آلرژی می ‌تواند در شب بدتر شده و منجر به تنگی نفس شود. محیط خواب شما ممکن است حاوی مواد حساسیت زا مانند گرد و غبار، کپک و… باشد که علائم آلرژی شما را تحریک می‌کند. باز بودن پنجره ها ممکن است باعث ورود مواد حساسیت زا مانند گرده به داخل اتاق شود.

9.آپنه خواب

آپنه خواب وضعیتی است که در هنگام خواب رخ می دهد و باعث باریک شدن راه های هوایی و کاهش سطح اکسیژن می شود. در این صورت ممکن است صبح با احساس خستگی از خواب بیدار شده، سردرد داشته باشید یا احساس تحریک پذیری کنید.

تنگی نفس در شب چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیصاین مشکل پزشک ابتدا یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و در مورد سابقه خانوادگی سوالاتی می پرسد. اغلب، پزشک تنها بر اساس این معاینات اولیه قادر به تشخیص بیماری خواهد بود. همچنین ممکن است برای تشخیص دقیق علت، نیاز به انجام آزمایشات بیشتر باشد. پزشک ممکن است آزمایش های زیر را تجویز کند:
– پالس اکسیمتری
-رادیوگرافی قفسه سینه
– الکترو کاردیو گرافی یا نوار قلب
– اسپیرومتری
– تست استرس

درمان

درمان تنگی نفس در شب بسته به شرایط ایجاد کننده آن متفاوت است و شامل موارد زیر می باشد:

– آسم

به یک برنامه درمانی پایبند باشید، از محرک ها اجتناب کنید و برای بازتر نگه داشتن مجرای تنفسی زیر سر خود بالش قرار دهید.

– COPD

سیگار را ترک کنید و از قرار گرفتن در معرض سایر مواد شیمیایی مضر خودداری کنید. برنامه های درمانی ممکن است شامل اسپری های استنشاقی، دیگر داروها و اکسیژن درمانی باشد.

– پنومونی

با آنتی بیوتیک ها، داروهای سرفه، مسکن ها، کاهش دهنده تب بهبود می یابد.

– نارسایی قلبی

از برنامه درمانی تجویز شده توسط پزشک خود پیروی کنید. پزشک ممکن است داروهای خاصی با تنظیم شیوه زندگی و دستگاه ها و سایر تجهیزات را برای حفظ عملکرد صحیح قلب توصیه کند.

– آپنه خواب

اصلاح سبک زندگی با کاهش وزن و ترک سیگار ممکن است کمک کننده باشد. همجنین ممکن است در هنگام خواب به یک دستگاه کمکی نیاز داشته باشید تا از بازماندن مجرای تنفسی اطمینان حاصل شود .

– آلرژی

اتاق خواب خود را عاری از مواد حساسیت زا نگه دارید و مرتباً آن را تمیز کنید. فرش، پنجره ها، و پنکه های سقفی می توانند گرد و غبار را جمع‌آوری کرده و علائم آلرژی را ایجاد کنند.
منبع

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .