هموروئید یا بواسیر :علائم،علت و درمان

هموروئید (HEM-uh-roids) که با نام بواسیر نیز شناخته می شود ، نوعی بیماری است که در طی آن سیاهرگ های مقعد و پایین رکتوم همانند رگ های واریسی متورم می شوند،. بیماری هموروئید می تواند در داخل راست روده (بواسیر داخلی) یا زیر پوست اطراف مقعد (بواسیر خارجی) ایجاد شود.

علائم و نشانه های هموروئید بستگی به نوع آن دارد.

هموروئید خارجی

علائم و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:
– خارش یا سوزش در ناحیه مقعد
– درد یا ناراحتی
– تورم در اطراف مقعد
– خون ریزی

هموروئید داخلی

هموروئید داخلی در داخل راست روده قرار دارد ومعمولاً نمی توانید آنها را ببینید یا احساس کنید و به ندرت باعث ناراحتی می شوند. اما زور زدن یا تحریک در هنگام دفع مدفوع می تواند باعث علائم زیر شوند:
– خونریزی بدون درد در هنگام اجابت مزاج، ممکن است متوجه مقادیر کمی خون قرمز روشن روی دستمال توالت یا داخل توالت شوید.

هموروئید ترومبوز

اگر خون در یک هموروئید خارجی جمع شود و لخته (ترومبوز) ایجاد کند، می تواند منجر به موارد زیر شود:
– درد شدید
– تورم
– التهاب
– یک توده سفت در نزدیکی مقعد

هموروئید
هموروئید

علل ایجاد همورویید

سیاهرگ های اطراف مقعد تحت فشار کشیده می شوند و ممکن است برآمده یا متورم شوند. بواسیر ممکن است در اثر افزایش فشار در قسمت تحتانی رکتوم به دلیل موارد زیر ایجاد شود:
– زور زدن در هنگام اجابت مزاج
– چهار زانو نشستن طولانی مدت روی توالت
– داشتن اسهال مزمن یا یبوست
– چاق بودن
– باردار بودن
– داشتن رابطه مقعدی
– مصرف رژیم غذایی کم فیبر
– بلند کردن اجسام سنگین وزن

تشخیص بواسیر

پزشک ممکن است بتواند هموروئید خارجی را ببیند، اما برای تشخیص هموروئید داخلی ممکن است نیاز به معاینه کانال مقعد و رکتوم باشد.

معاینه دیجیتال

پزشک دستکش به دست کرده و پس از چرب کردن، انگشت خود را وارد راست روده بیمار می کند. در این صورت می تواند هر چیز غیرعادی مانند رشد را احساس کند.

بازرسی بصری

از آنجایی که هموروئید داخلی اغلب آنقدر نرم است که که در طول معاینه رکتوم احساس نمی‌شود پزشک ممکن است قسمت پایینی روده بزرگ را با انوسکوپ، پروکتوسکوپ یا سیگموئیدوسکوپ بررسی کند.
پزشک ممکن است بخواهد کل روده بیمار را با استفاده از کولونوسکوپی معاینه کند اگر:
– علائم و نشانه‌های بیمار حاکی از آن است که ممکن است بیمار مشکلات دیگری در دستگاه گوارش داشته باشد.
– بیمار عوامل خطر سرطان کولورکتال را دارد.
– بیمار میانسال است و اخیراً کولونوسکوپی نکرده است.

درمان همورویید (بواسیر)

درمان های خانگی

اغلب می توان درد خفیف، تورم و التهاب هموروئید را با درمان های خانگی تسکین داد که شامل موارد زیر می باشند:

1. مصرف غذاهای پر فیبر

بیشتر میوه، سبزیجات و غلات کامل بخورید. انجام این کار مدفوع را نرم می کند و حجم آن را افزایش می دهد، که به فرد کمک می کند از فشاری که می تواند علائم بواسیر موجود را بدتر کند، دور شود. فیبر را به آرامی به رژیم غذایی اضافه کنید تا از مشکلات ناشی از تجمع گاز در روده جلوگیری شود.

2. استفاده از درمان های موضعی

از کرم یا شیاف هموروئید  حاوی هیدروکورتیزون یا از پدهای بی حس کننده استفاده کنید.

3. به طور منظم در یک حمام گرم غوطه ور شوید .

ناحیه مقعد خود را دو تا سه بار در روز به مدت 10 تا 15 دقیقه در آب گرم قرار دهید.

4. مصرف مسکن های خوراکی

می توانید به طور موقت از استامینوفن ،آسپرین یا ایبوپروفن و… برای کمک به تسکین ناراحتی خود استفاده کنید.
با این درمان ها، علائم هموروئید اغلب در عرض یک هفته از بین می رود. اگر تسکین نیافتید، یا اگر درد شدید یا خونریزی داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

داروها

اگر همورویید فقط ناراحتی خفیفی ایجاد می کند، پزشک ممکن است کرم ها، پمادها، شیاف ها یا پدهای بدون نسخه را پیشنهاد دهد. این محصولات حاوی موادی مانند هیدروکورتیزون و لیدوکائین هستند که می توانند به طور موقت درد و خارش را تسکین دهند.
از کرم‌های استروئیدی بدون نسخه برای بیش از یک هفته استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک تان تجویز کرده باشد، زیرا می‌تواند پوست شما را نازک کند.

ترومبکتومی هموروئید خارجی

اگر یک لخته خون دردناک (ترومبوز) در یک هموروئید خارجی ایجاد شده باشد، پزشک می‌تواند هموروئید را خارج کند، که می‌تواند تسکین سریع را فراهم کند. این روش که تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، در صورتی مؤثرتر است که ظرف 72 ساعت پس از ایجاد لخته انجام شود.

روش های کم تهاجمی

برای خونریزی مداوم یا هموروئید دردناک، پزشک ممکن است یکی از روش های کم تهاجمی دیگر را توصیه کند. این درمان ها را می توان در مطب پزشک یا سایر محیط ها سرپایی انجام داد و معمولاً نیازی به بیهوشی ندارند.

بستن نوار لاستیکی

پزشک یک یا دو باند لاستیکی کوچک در اطراف پایه هموروئید داخلی قرار می دهد تا گردش خون آن را قطع کند. بواسیر خشک می شود و در عرض یک هفته می افتد.
بستن هموروئید می تواند ناراحت کننده باشد و باعث خونریزی شود که ممکن است دو تا چهار روز پس از عمل شروع شود اما به ندرت پیش می آید که شدید باشد. گاهی اوقات، عوارض جدی تری نیز ممکن است رخ دهد.

 تزریق (اسکلروتراپی)

پزشک یک محلول شیمیایی به بافت هموروئید تزریق می کند تا آن را کوچک کند. در حالی که تزریق باعث درد کم یا قطع درد می شود، ممکن است نسبت به بستن نوار لاستیکی موثرتر باشد.

روش های جراحی

تنها درصد کمی از افراد مبتلا به هموروئید نیاز به جراحی دارند. با این حال، اگر سایر روش‌ها موفقیت‌آمیز نبودند یا هموروئید بزرگ باشد، پزشک ممکن است یکی از موارد زیر را توصیه کند:

برداشتن هموروئید (هموروئیدکتومی)

با انتخاب یکی از تکنیک های مختلف، جراح بافت بیش از حدی را که باعث خونریزی می شود، برمی دارد. جراحی را می توان با بی حسی موضعی همراه با آرام بخش، بی حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی انجام داد.
هموروئیدکتومی موثرترین و کامل ترین راه برای درمان هموروئیدهای شدید یا عود کننده است. عوارض می تواند شامل مشکل موقت در تخلیه مثانه باشد که می تواند منجر به عفونت دستگاه ادراری شود. این عارضه عمدتاً پس از بی حسی نخاعی رخ می دهد.
اکثر افراد بعد از عمل کمی درد دارند که داروها می توانند آن را تسکین دهند. استفاده از حمام گرم نیز ممکن است کمک کند.

منگنه زدن هموروئید

این روش که هموروئیدوپکسی منگنه نامیده می شود، جریان خون به بافت هموروئیدی را مسدود می کند و معمولاً فقط برای هموروئید داخلی استفاده می شود.
منگنه کردن معمولاً درد کمتری نسبت به هموروئیدکتومی دارد و امکان بازگشت زودتر به فعالیت های منظم را فراهم می کند. با این حال، در مقایسه با هموروئیدکتومی، منگنه زدن با خطر بیشتری برای عود و افتادگی رکتوم همراه است که در آن بخشی از رکتوم از مقعد بیرون زده است.
عوارض همچنین می تواند شامل خونریزی، احتباس ادرار و درد، و همچنین به ندرت، یک عفونت خونی تهدید کننده زندگی (سپسیس) باشد.
منبع

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .