راه های انتقال و علائم هپاتیت C در زنان

هپاتیت C یک بیماری ویروسی است که که می‌تواند بر هر دو جنس زن و مرد تاثیر بگذارد ، اما عوارض و علائم بیماری هپاتیت C در زنان ممکن است متفاوت تر از مردان باشد .
این بیماری بدون درمان می‌تواند باعث آسیب طولانی‌مدت به کبد شود.
زنان به طور بالقوه می‌توانند عفونت را در هنگام زایمان به کودک خود منتقل کنند در نتیجه تشخیص عفونت بیماری هپاتیت سی در زنان بسیار مهم است.
زنان مبتلا به بیماری هپاتیت ‏C ممکن است با مسائل متفاوت تری نسبت به مردان روبه ‌رو شوند. در این مقاله برخی از تفاوت های اساسی و همچنین گزینه های درمانی شرح داده شده است.

همه چیز در مورد بیماری هپاتیت C در زنان

 

راه های انتقال و علائم هپاتیت C در زنان
راه های انتقال و علائم هپاتیت C در زنان


نحوه انتقال بیماری هپاتیت C

هپاتیت سی نوعی ویروس است که افراد می‌توانند از طریق تماس با خون آلوده ، به آن مبتلا شوند. فرد می تواند این ویروس را از طریق سوزن آلوده به این ویروس دریافت کند.
در برخی موارد در صورت تماس با خون از جمله خون قاعدگی در هنگام رابطه جنسی محافظت نشده ، این ویروس منتقل می شود .
یکی از تفاوت های انتقال ویروس هپاتیت سی از زنان این است که زنان می‌توانند این ویروس را در هنگام زایمان به نوزاد خود منتقل کنند .
طبق ACOG حدود 4 درصد از زنان مبتلا به هپاتیت سی در هنگام زایمان این ویروس را منتقل می کنند . اگر این خانم اچ آی وی نیز داشته باشد یا ویروس هپاتیت سی در خون آن زیاد باشد ، احتمال این انتقال افزایش می‌یابد.

علائم هپاتیت سی در زنان

افراد مبتلا به بیماری هپاتیت سی به ندرت زمانی که بیماری پیشرفت کند، علائم را نشان می دهد و غالباً تا زمانی که فرد برای بررسی بیماری های دیگر آزمایش خون انجام ندهد متوجه نمی شود که به هپاتیت سی مبتلا است و هنگامی متوجه می شود که آنزیم های کبدی بالا تر از حد طبیعی می باشند . با این حال برخی از علائم هپاتیت سی در زنان شامل موارد زیر است :
– خستگی
– خارش
– ضعف عضلانی
– حالت تهوع
– دل درد
– زرد شدن رنگ پوست یا چشم ها
این علائم غیر اختصاصی هستند ، به این معنی که بسیاری از دلایل مختلف زمینه ای ممکن است منجر به ایجاد این علائم شوند که این امر تشخیص هپاتیت سی را دشوار تر می سازد .

نحوه تشخیص بیماری هپاتیت  C در زنان

پزشکان می توانند با تجویز آزمایش خون برای بیماران هپاتیت C را تشخیص دهند . پزشک ممکن است ابتدا انتی بادی های ویروس هپاتیت سی را آزمایش کند که می توانند نشان دهند که آیا فرد تا کنون ویروس داشته است ‏یا خیر ؟ حتی اگربا گذشت زمان ویروس از بین رفته باشد.
پزشک همچنین علائم فعال ویروس را آزمایش می‌کند تا میزان ویروس در بدن فرد را اندازه گیری کند.
در صورتی که آزمایش خون خانمی از نظر هپاتیت سی مثبت باشد و صاحب فرزند شود ، پزشک معمولاً آزمایش کودک از نظر ویروس هپاتیت سی را حداقل در سن ۱۸ ماهگی توصیه می کند . زیرا آزمایش قبل از این سن نتایج دقیقی ندارد .

نحوه پیشرفت بیماری هپاتیت سی در زنان

بر طبق پروژه های حمایت از هپاتیت سی ، عوارض جانبی شدید این بیماری مانند سیروز یا سرطان کبد در زنان در مقایسه با مردان با سرعت کمتری پیشرفت می کند .
این بیماری همچنین ممکن است به عواملی از جمله زمانی که فرد متوجه می شود که به این ویروس مبتلا است و اینکه آیا دارای عفونت های مشترک مانند اچ آی می باشد نیز ، بستگی دارد.

عوامل خطر

خطر ابتلا به عفونت هپاتیت سی در صورت افزایش موارد زیر افزایش می یابد.
– در صورتی که شما کارمند یک مرکز مراقبت های بهداشتی هستید که دائماً در معرض خون آلوده قرار می گیرد ، در صورت برخورد سوزن آلوده با پوست ممکن است مبتلا به این ویروس شوید.
– تزریق یا استنشاق داروهای غیر قانونی
– در صورت ابتلا به اچ آی وی
– استفاده از تجهیزات غیر استریل برای سوراخ کردن یا خالکوبی بدن و یا انجام این موارد در یک محیط ناپاک
– تزریق خون یا پیوند اعضا قبل از سال ۱۹۹۹ که خون فرد اهدا کننده از نظر هپاتیت سی بررسی نمی شد .
– انجام همودیالیز برای مدت زمان طولانی
– متولد شدن از زنی مبتلا به عفونت هپاتیت سی

درمان هپاتیت C

هیچ درمانی برای هپاتیت سی با وجود ندارد ، اما برخی داروها می توانند به بسیاری از افراد در پاکسازی ویروس کمک کنند . این داروها عبارتند از سوفوسبوویر یا ولپاتاسویر(Epclusa) و
لدی پاسویر یا سوفوسبوویر (هاروونی)
با این حال برخی از انواع هپاتیت سی مانند مواردی که در مراحل پیشرفته یا از یک ژنویپ خاص هستند، پاسخ نمی دهند و باعث آسیب کبدی شوند.
کبد ارگان اصلی بدن برای پاکسازی موادی مانند سموم موجود در الکل یا داروهایی است که فرد مصرف می کند . کبد مواد را به قطعات کوچکتر تجزیه می‌کند تا بدن بتواند آنها را از بین ببرد.
پزشکان توصیه می کنند در صورتی که دچار آسیب های کبدی هستید از مصرف الکل ، مواد مخدر و دخانیات خودداری کنید .
پزشکان ممکن است داروهای فرد از جمله ویتامین ها و مکمل ها را نیز مورد بررسی قرار دهند.

عوارض بیماری هپاتیت سی

این بیماری که در طی سال‌ها ادامه دارد می تواند عوارض قابل توجهی ایجاد کند. این عوارض شامل موارد زیر می باشند:

زخم کبد ( سیروز)

پس از گذشت چند دهه که فرد مبتلا به عفونت هپاتیت سی می باشد ممکن است سیروز رخ دهد. ایجاد زخم در کبد عملکرد کبد را با مشکل روبرو می کند.

سرطان کبد

افراد مبتلا به این بیماری ممکن است به سرطان کبد مبتلا شوند .

نارسایی کبدی

سیروز پیشرفته ممکن است باعث توقف عملکرد کبد شود.

منبع ترجمه اختصاصی مرکز تصویربرداری پزشکی بهار

مرکز تصویر برداری پزشکی بهار : انجام سی تی اسکن ریه در کرج
تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .