سونوگرافی آندومتریوز چیست و چه کاربردی دارد؟

سونوگرافی آندومتریوز می تواند به پزشک کمک کند تا بافت و کیست هایی را که ممکن است نشانه آندومتریوز باشند شناسی کند . این روش یک روش تصویربرداری ساده و ایمن است که اگر علائم مرتبط با آندومتریوز را تجربه کنید ممکن است تجویز شود.

سونوگرافی آندومتریوز چیست؟

سونوگرافی آندومتریوز یک روش تصویربرداری است که به سونوگرافیست کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا بیمار اندومتریوز دارد یا خیر.
در آندومتریوز تکه های بافتی که رحم بیمار را می پوشاند در مکان های خارج از رحم مانند تخمدان ها ، مثانه و روده ها ظاهر شوند . این بافت خارج از محل ممکن است ملتهب شود و به کیست هایی به نام اندومتریوم تبدیل شود و علائم ناخوشایندی مانند گرفتگی دردناک قاعدگی ایجاد کند.
سونوگرافی تمام اطلاعات مورد نیاز برای تشخیص آندومتریوز را ارائه نمی دهد اما می تواند سرنخ‌های ارائه دهد که پزشک می ‌تواند از آن برای تصمیم گیری در مراحل بعدی هنگام تشخیص استفاده کند. سونوگرافی می تواند اطلاعاتی را ارائه دهد که سونوگرافیست از آنها برای پیشنهاد درمان نیز استفاده کند.

سونوگرافی آندومتریوز چیست؟
سونوگرافی آندومتریوز چیست؟

آیا آندومتریوز در سونوگرافی قابل مشاهده است؟

سونوگرافی می تواند توده های بزرگی از بافت را نشان دهد که احتمالاً نشانه‌های آندومتریوز است. سونوگرافی همچنین در تشخیص آندومتریوز تخمدان ها بسیار خوب است و تکه های ریز بافت را که ممکن است نشانه آندومتریوز باشد نیز نشان دهد اما همه بافت ها با آندومتریوز یکسان نیستند و سونوگرافی می تواند برخی اما نه همه بافت ها را نشان دهد که شامل موارد زیر هستند:
– بافت آندومتر که‌ به کیست (اندومتریوم) تبدیل شده است.
بافت آندومتر که عمیقاً در یک اندام فرو رفته است ( آندومتریوز عمیق یا DIE)
بافت آندومتر که کوچک و روی سطح یک اندام است توسط سونوگرافی قابل مشاهده نیست.
بخش اصلی مشکل این است که حتی اگر سونوگرافی بافتی را نشان دهد که متعلق به آن نباشد، هیچ راهی برای اطمینان صد درصد وجود ندارد که بافت آندومتر را نشان می دهد .
تنها راه برای اطمینان برداشتن از بافت و آزمایش آن است که این به جراحی نیاز دارد، روشی به نام لاپاراسکوپی اما یک سونوگرافی می‌تواند به پزشک نشان دهد که احتمالا بدون جراحی به آندومتریوز مبتلا شده اید و به آنها اجازه می‌دهد تا جراحی بیمار را به طور موثرتری برنامه‌ریزی کنند.

دلایل تجویز سونوگرافی آندومتریوز چیست؟

– نزدیک شدن به تشخیص

سونوگرافی تنها یکی از ابزارهایی است که پزشک می تواند از آن برای اطلاع از ابتلا به اندومتریوز استفاده کند . این می‌تواند به پزشک کمک کند شرایطی را که علائم مشترک با آندومتریوز رو دارد را رد کند و می ‌تواند به پزشک کمک کند تا به توده ای را که در طول معاینه لگن متوجه شده است نگاه دقیق‌تری بیندازد .

– بررسی آندومتریوم های احتمالی و آندومتریوز عمیق نفوذی

پزشک توسط سونوگرافی می تواند میزان بافت آندومتر خارج شده از محل و نحوه پاسخ آن به درمان را پیگیری کند. برای دریافت درمان های رایج برای آندومتریوز مانند قرص های ضدبارداری و پروژسترون که به کاهش علائم و جلوگیری از رشد بافت کمک می کند نیازی به تشخیص نیست ، اما سونوگرافی می تواند به پزشک نشان دهد که آیا این درمان ها موثر هستند یا خیر.

– آمادگی برای انجام لاپاراسکوپی

سونوگرافی می‌تواند به پزشک نشان دهد که بافت آندومتر و کیست در کجا قرار دارد تا در طول لاپاراسکوپی راحت‌تر برداشته شود . اگر بافت در نزدیکی اندام حساسی مانند مثانه یا روده شما قرار داشته باشد پزشک از یک متخصص مناسب برای جراحی مانند یک ارولوژیست یا جراح کولورکتال جهت همکاری کمک می گیرد.

سونوگرافی آندومتریوز چگونه عمل می کند؟

سونوگرافی آندومتریوز به پزشک این امکان را می دهد تا داخل حفره لگن بیمار جایی که اندام های تناسلی قرار دارند را ببینند .
ممکن است پزشک، سونوگرافی ترانس رکتال را تجویز کند که می تواند بافت آندومتر را در پشت مثانه نشان دهد . معمولا پزشک یک سونوگرافی ترانس واژینال را که نمای نزدیک از اندام های بیمار را که بیشتر تحت تاثیر آندومتریوز قرار گرفتند مانند تخمدان ها، مثانه و روده ها ارائه می دهد را تجویز می‌کند .

نحوه آماده شدن برای سونوگرافی آندومتریوز

سونوگرافیست ، مراقبت‌های بهداشتی و دستورالعمل های لازم برای آمادگی جهت انجام سونوگرافی را به بیمار می دهد . سونوگرافیست شما ممکن است ازبیمار بخواهد با مثانه خالی یا پر به اتاق عمل برود . همچنین ممکن است از بیمار خواسته شود که روده خود را تخلیه کنید تا برای سونوگرافی آماده شود . دستورالعمل های سونوگرافیست خود را دنبال کنید و چک لیست های قبل عمل را به دقت بررسی کنید تا زمانی که زمان انجام سونو گرافی فرا برسد.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .