سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

سونوگرافی سینه ، نوعی روش تشخیصی است که در طی آن از امواج صوتی برای تولید تصاویری از ساختارهای داخلی پستان استفاده می‌شود .
این روش در درجه اول برای کمک به تشخیص توده های پستانی یا سایر ناهنجاری هایی که ممکن است پزشک در حین معاینه فیزیکی ، ماموگرافی یا ام آر آی از سینه یافته است ، استفاده شود. سونوگرافی روشی ایمن و غیر تهاجمی بوده که از اشعه ایکس استفاده نمی‌کند . در این روش تصاویر در زمان واقعی ثبت می ‌شود و می‌ تواند ساختار و حرکت اندام های داخلی بدن را نشان دهد.
در طی سونوگرافی سینه ، سونوگرافیست ممکن است از روش های داپلر برای ارزیابی جریان خون یا کمبود خون در هر توده پستان استفاده کند . این کار ممکن است اطلاعات بیشتری در مورد علت ایجاد توده فراهم کند.

دلایل انجام سونوگرافی سینه

1. تعیین ماهیت ناهنجاری در پستان

استفاده اولیه از سونوگرافی پستان برای تشخیص ناهنجاری های پستان صورت می گیرد که توسط پزشک در طی معاینه فیزیکی تشخیص داده شده است . خصوصیات ناهنجاری های احتمالی و مشاهده شده در ماموگرافی یا ام آر آی تشخیص داده می شود.
استفاده از سونوگرافی می‌تواند به تعیین جامد بودن تومور، مملو از مایعات بودن مانند کیست های خوش خیم یا کیستیک بودن توده کمک کند.

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟
سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

2. غربالگری سرطان پستان

ماموگرافی تنها ابزار غربالگری سرطان پستان است که باعث کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان پستان از طریق تشخیص به موقع می شود.
اما گاهی اوقات ضایعات و ناهنجاری‌های پستان قابل‌ مشاهده نبوده و ماموگرافی نیز نمی‌تواند آنها را تشخیص دهد و یا تفسیر آنها در ماموگرافی دشوار است‌. همچنین در پستان هایی که متراکم بوده و دارای بافت همبند و غده های زیادی هستند و بافت چربی زیادی ندارند تشخیص سرطان پستان سخت تر است.
بسیاری از مطالعات نشان داده اند که در این گونه مواقع سونوگرافی یا ام آر آی می‌تواند با تشخیص سرطان پستان در پستان هایی که توده در آنها با ماموگرافی قابل مشاهده نیست به عنوان مکمل به ماموگرافی کمک کند .
ام آر آی نسبت به سونوگرافی جهت تست سرطان پستان، از حساسیت بیشتری برخوردار است ، اما ممکن است برای همه در دسترس نباشد .
در صورتی که ام آر آی غربالگری انجام شود به سونوگرافی غربالگری نیازی نیست اگرچه ممکن است از سونوگرافی برای بیوپسی از بافت سرطانی که در MRI تشخیص داده شدt استفاده شود.
هنگامی که از سونوگرافی برای غربالگری استفاده می شود ممکن است ناهنجاری هایی که با ماموگرافی قابل مشاهده نیستند از جمله مواردی که ممکن است به بیوپسی نیاز داشته باشندt شناسایی شوند.
به طور کلی سونوگرافی را می توان به عنوان یک ابزار غربالگری برای زنانی که در معرض خطرات زیر قرار دارند استفاده نمود:
– زنانی که در معرض خطر بالایی برای سرطان پستان هستند و قادر به انجام ام‌ آر‌آی نمی باشند.
– زنانی که باردار هستند و نباید در معرض اشعه ایکس که در ماموگرافی استفاده می شود ، قرار بگیرند.
– زنانی که دارای پستان متراکم بوده و سینه آنها بافت غده ای و پیوندی زیادی داشته و بافت چربی زیادی ندارد.

3. بیوپسی سینه با هدایت سونوگرافی

هنگامی‌که سونوگرافی توده مشکوک در پستان را نشان می دهد پزشک ممکن است انجام بیوپسی با هدایت سونوگرافی را تجویز کند.
با توجه به اینکه سونوگرافی تصاویر را در زمان واقعی ارائه می دهد ، اغلب از آن برای هدایت روش های بیوپسی استفاده می کنند .
همچنین برای برنامه‌ ریزی روش و تعیین اینکه آیا می توان از این روش بیوپسی استفاده نمود یا خیر، سونوگرافی معمولاً باید قبل از نمونه برداری نیز انجام شود.

سونوگرافی به چه صورت اطلاعات لازم را ثبت می کند؟

تصویر برداری توسط سونوگرافی بر اساس اصول مربوط به سونار است. بدین صورت که هنگامی که امواج صوتی به جسمی برخورد می کند به عقب بازگشته یا پژواک می گیرد و بوسیله این امواج می‌توانند فاصله ، اندازه ، شکل و قوام جسم را تعیین نمود . همچنین می توان جامد یا مایع بودن توده را نیز مشخص کرد .
سونوگرافی برای تشخیص تغییرات در اندام ها ، بافت‌ها ، عروق و تشخیص توده های غیر طبیعی مانند تومورها استفاده می شود .
در طی این روش یک مبدل هم امواج صوتی را فرستاده و هم امواج پژواک را ثبت می‌کند .
هنگامی که سونوگرافیست با مبدل به پوست فشار می آورد پالس های کوچکی از امواج صوتی نامفهوم و با فرکانس بالا به داخل بدن می فرستد.
همزمان با پرش امواج صوتی از اندام های داخلی ، مایعات و بافت‌ها ، گیرنده حساس در مبدل تغییرات جزئی در گام و جهت صدا را ثبت می کند .
این امواج بلافاصله توسط کامپیوتر اندازه گیری و نمایش داده می شوند که به نوبه خود یک تصویر در زمان واقعی بر روی مانیتور ایجاد می کند و یک یا چند فریم از تصاویر متحرک معمولا به عنوان عکس ثابت ثبت می شوند.

روش انجام سونوگرافی

برای انجام سونوگرافی بیمار بر روی یک تخت به پشت دراز کشیده و ممکن است از او خواسته شود که دست خود را بالای سر قرار دهد.
سپس رادیولوژیست ژل مخصوص سونوگرافی را در ناحیه ای که باید سونوگرافی از آن انجام شود ، قرار می دهد . این ژل باعث از بین بردن حباب های هوا بین مبدل و پوست می شود و از عبور امواج صوتی به بدن جلوگیری می کند.
سونوگرافیست پس از اعمال ژل با قرار دادن مبدل بر روی بدن و حرکت آن به جلو و عقب تصاویر مورد نظر را ضبط می کند .
این روش دردی برای بیمار نداشته وتنها فشار جزئی مبدل بر روی پوست احساس می شود.
پس از سونوگرافی ژل سونوگرافی از روی پوست پاک شده و در صورتی که پاک نشود به سرعت بر روی پوست خشک می شود.

نتایج سونوگرافی توسط چه کسی تفسیر می شود؟

رادیولوژیست، پزشک آموزش دیده ای برای نظارت و تفسیر معاینات رادیولوژی است که تصاویر حاصل از سونوگرافی را تجزیه و تحلیل نموده و گزارش امضا شده را به بیمار تحویل می دهد تا به پزشک خود نشان دهد.
منبع

مرکز تصویر برداری پزشکی بهار : ارائه کلیه خدمات سونوگرافی در کرج و تحت پوشش بیمه

تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .