کدام ویتامین ها به رشد عضلات پا کمک می کنند؟

اگر به ایجاد قدرت و سلامت عضلات خود علاقه دارید احتمالاً از قبل به رژیم تمرینی ، مکمل ها و رژیم غذایی خود با مواد غذایی که بدن شما را تقویت می ‌کنند توجه زیادی کرده اید . اما آیا با ویتامین های تقویت کننده عضلات پا آشنا هستید؟ اگر پاسخ شما منفی است این مقاله را تا انتها بخوانید.
در دنیای ایده آل همه افراد باید بتوانند تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را از مواد غذایی دریافت کنند، با این حال از آنجایی که امروزه غذاهای فرآوری شده ۷۰ درصد رژیم غذایی را تشکیل می دهند میسر شدن این امر کار آسانی نیست.
علاوه بر این ، ورزشکاران نیازهای غذایی ویژه‌ای دارند که به سوخت و ساز مناسب بدن آنها کمک می ‌کند . در حالی که ممکن است تمام این معیار ها بدون مصرف مکمل‌های غذایی برآورده شود اما برخی مکمل ها ممکن است به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کنند.
فراموش نکنید که ویتامین ها نقش مهمی در رشد و ریکاوری عضلات دارند. آنها در سطح سلولی عمل نموده و به عملکرد هایی مانند کاهش استرس اکسیداتیو، تشکیل کلاژن و ترمیم غشاء سلولی کمک می‌کنند و همچنین باعث افزایش توده عضلانی و ایجاد قدرت ساختاری در بدن می ‌شوند.

ویتامین های تقویت کننده عضلات پا

1. ویتامین C

بدن انسان برای مبارزه با عفونت و بیماری به ویتامین سی نیاز دارد . این ماده مغذی ، دفاع طبیعی بدن را تقویت نموده و با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌ کند . علاوه بر این از رشد و ترمیم بافت ها پشتیبانی نموده و منجر به بهبود سریع تر عضلات می ‌شود.
ویتامین c یکی از ویتامین های مهم برای سلامت عضلات است و به محافظت از عضلات در برابر آسیب ناشی از استرس اکسیداتیو کمک می کند.
این ویتامین همچنین نقش حیاتی در تشکیل کلاژن دارد که یک ساختار پروتئینی مهم در پوست ، ماهیچه ها، استخوان ها و تاندون ها است.
ویتامین c داربستی را تشکیل می ‌دهد که به ایجاد قدرت و ساختار بدن کمک می کند . کمبود این ویتامین به طور خودکار تولید کلاژن را کاهش می دهد که ممکن است منجر به ضعف عضلات از جمله عضلات پا و موارد دیگر شود.

ویتامین های تقویت کننده عضلات پا
ویتامین های تقویت کننده عضلات پا

2. ویتامین A

بدون شک نقش ویتامین آ در تقویت عضلات پا انکار ناپذیر بوده و اغلب یک ویتامین فراموش شده است. اما این ویتامین برای ورزشکاران و بدنسازان بسیار مفید است ، زیرا سنتز پروتئین که برای رشد ماهیچه ها ضروری است را پشتیبانی می کند.
اگر نقش این ویتامین در رشد و ترمیم عضلات کافی نباشد اما تاثیر مستقیمی بر تولید تستسترون دارد که قویترین هورمون عضله سازی بدن است.
همین مزیت سوم ویتامین A نقشی است که در تامین قدرت ساختاری عضلات ایفا می کند .این ویتامین این کار را برای کمک به سلول ها جهت رسیدن سریعتر به بلوغ انجام می دهد. علاوه بر این به سلامت استخوان ها کمک نیز کمک می کند.

3. ویتامین D

این ویتامین اغلب به عنوان ویتامین آفتاب شناخته می شود و زمانی که پوست در معرض اشعه ماورا بنفش خورشید قرار می گیرد در بدن تولید می شود . این بدان معناست که اکثر افراد دچار کمبود ویتامین دی هستند مگر اینکه به اندازه کافی خوش‌شانس باشند و پوست خود را در تمام طول سال در معرض نور خورشید قرار دهند .
مطالعات نشان داده اند که سطوح مناسب ویتامی D در بدن با قدرت و عملکرد عضلات مرتبط است و به عنوان یک ویتامین ضروری برای عملکرد طبیعی عضلات در نظر گرفته می شود.
طبق یک مطالعه کمبود این ویتامین منجر به ضعف پروگزیمال و کاهش توده عضلانی می گردد و همچنین بدن را در معرض افزایش خطر فروریختگی قرار می‌ دهد.
ویتامین دی می تواند برای کمک به بیمارانی که از درد یا ضعف عضلانی رنج می ‌برند، استفاده شود.

4. ویتامین E

ویتامین E برای ساخت ماهیچه های قوی حیاتی است و نقش حیاتی در ترمیم غشای پلاسمایی سلول دارد. این ویتامین به ویژه برای سلول های عضلانی ضروری است.
با توجه به اینکه غشای پلاسمایی سلول های عضلانی بیشتر پاره می شود در صورتی که غشاء ترمیم نشود می تواند منجر به مرگ سلولی شود . در نهایت این مسئله به بیماری تحلیل عضلانی منجر می شود. کمبود این ویتامین می تواند منجر به کاهش قدرت و ضعف عضلات شود .
ویتامین E همچنین نقش مهمی در مبارزه با استرس اکسیداتیو نیز دارد.

5. ویتامین B12

ویتامین B12 به بدن کمک می کند تا گلبول های قرمز خون را تولید کنند که وظیفه رساندن اکسیژن به ماهیچه ها و عضلات را برعهده دارد . این ویتامین همچنین تضمین کننده ارتباط موثر بین مغز و ماهیچه ها بوده که بر رشد و هماهنگی عضلات تاثیر می‌ گذارد.

6. منیزیم

مصرف منیزیم نقش مهمی در انقباض عضلات و تقویت آنها بخصوص تقویت عضلات پا داشته و به افزایش سطح انرژی بدن نیز کمک می کند . منیزیم همچنین می تواند خستگی و گرفتگی عضلات را نیز کاهش دهد.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .