بیماری لوسمی لنفوسیتی حاد چیست؟

بیماری لوسمی لنفوسیتی حاد (ALL) ، نوعی سرطان خون و مغز استخوان (بافت اسفنجی داخل استخوان که در آن سلول خونی ساخته می شود) است.
کلمه حاد در لوسمی لنفوسیتی حاد از این واقعیت ناشی می‌شود که این بیماری به سرعت پیشرفت نموده و سلول های خونی نابالغ را ایجاد می کنند . کلمه لنفوسیتیک در لوسمی لنفوسیتی حاد به گلبول های سفید خون موسوم به لنفوسیت ها اشاره دارد که ALL بر آن تاثیر می گذارد.
لوسمی لنفوسیتی حاد به لوسمی لنفوبلاستیک حاد نیز معروف است . این نوع بیماری شایع ترین نوع سرطان در کودکان است که درمان ها تاثیرات مثبتی بر آن دارند اما بیماری لوسمی لنفوسیتی حاد در بزرگسالان نیز رخ می دهد اگرچه شانس درمان برای آنها بسیار کاهش می یابد.

علائم بیماری لوسمی لنفوسیتی حاد چیست؟

علائم این بیماری ممکن است شامل موارد زیر باشد:
– خونریزی از لثه
– درد استخوان
– تب
– عفونت های مکرر
– خونریزی های مکرر یا شدید بینی
– توده های ناشی از تورم غدد لنفاوی در داخل و اطراف گردن ، زیر بغل ، شکم یا کشاله ران
– پوست رنگ پریده
– تنگی نفس
– ضعف و خستگی یا کاهش کلی انرژی

بیماری لوسمی لنفوسیتی حاد
بیماری لوسمی لنفوسیتی حاد

علت ایجاد لوسمی لنفوسیتی حاد چیست؟

این بیماری زمانی رخ می دهد که سلول های مغز و استخوان دچار تغییر یا جهش در ماده ژنتیکی یا DNA شوند.
DNA ، سلول های حاوی دستورالعمل هایی است که به سلول می گوید چه کاری انجام دهد. به‌ طور معمول DNA به سلول می گوید که با سرعت معین رشد کرده و در یک زمان معین بمیرد .
در بیماری لوسمی لنفوسیتی حاد جهش ها به سلول های مغز استخوان می ‌گویند که به رشد و تقسیم خود ادامه دهند .
هنگامی که این اتفاق می‌افتد و تولید سلول های خونی از کنترل خارج می شود مغز استخوان سلول های نارس تولید می کنند که به گلبول های سفید خون لوسمیک موسوم به لنفوبلاست تبدیل می ‌شوند.
این سلول های غیر طبیعی قادر به عملکرد صحیح نیستند و می‌توانند سلول‌های سالم را ایجاد کرده و از بین ببرند . هنوز مشخص نیست جهش های DNA چه عواملی می تواند منجر به لوسمی لنفوسیتی حاد شود.

تشخیص بیماری لوسمی لنفوسیتی حاد چگونه انجام می شود؟

آزمایشات و روش های مورد استفاده برای تشخیص این بیماری عبارتند از :

1. آزمایش خون

آزمایش خون ممکن است تعداد زیاد یا بسیار کم گلبول های سفید خون، کمبود گلبول های قرمز و کمبود پلاکت ها را نشان دهد. آزمایش خون همچنین ممکن است وجود سلول‌های بلاست را که سلول‌های نارسی هستند که به طور معمول در مغز و استخوان یافت می‌ شوند را نشان دهد.

2. آزمایش مغز استخوان

در طول آسپیراسیون و بیوپسی مغز استخوان از سوزن برای برداشتن نمونه ای از مغز استخوان لگن یا سینه استفاده می شود . نمونه برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود تا از نظر سلول های لوسمی بررسی شوند.
پزشکان در آزمایشگاه سلول های خونی را بر اساس اندازه ، شکل و دیگر ویژگی‌های ژنتیکی یا مولکولی آنها به انواع خاصی طبقه بندی می کنند.
آنها همچنین به دنبال تغییرات خاصی در سلول های سرطانی هستند و تعیین می کنند که آیا سلول های لوسمی از لنفوسیت های B شروع شده یا لنفوسیت های T. این اطلاعات به پزشک کمک می کند تا یک برنامه درمانی مناسب تهیه کند.

3. آزمایشات تصویربرداری

آزمایشات تصویربرداری مانند اشعه ایکس ، سونوگرافی یا سی تی اسکن می‌توانند به تعیین اینکه آیا سرطان به مغز و نخاع یا سایر قسمت های بدن گسترش یافته است یا خیر کمک کنند.

4. آزمایش مایع نخاعی

از این آزمایش ممکن است برای جمع آوری نمونه از مایع نخاعی (مایعی که مغز و نخاع را احاطه کرده است) استفاده شود . سپس نمونه مورد آزمایش قرار می گیرد تا مشخص شود آیا سلول های سرطانی به مایع نخاعی گسترش یافته اند یا خیر.

گزینه های درمانی بیماری رسمی لنفوسیتی حاد شامل چیست؟

به طور کلی درمان بیماری لوسمی لنفوسیتی حاد به نراحل جداگانه تقسیم می شود که شامل موارد زیر می باشند:

– درمان القایی
هدف از مرحله اول درمان ، از بین بردن بیشتر سلول های لوسمی در خون و مغز استخوان و بازگرداندن تولید طبیعی سلول های خونی است.

– درمان تثبیت
این مرحله از درمان با هدف از بین بردن هرگونه لوسمی باقی مانده در بدن انجام می گیرد.

– درمان نگهداری
مرحله سوم درمان از رشد مجدد سلول های لوسمی جلوگیری می کند . درمان های مورد استفاده در این مرحله معمولا با دوزهای بسیار کم در طی یک دوره زمانی طولانی و اغلب سال‌ها انجام می شود.

– درمان پیشگیرانه نخاع
در طول هر مرحله از درمان افراد مبتلا به لوسمی لنفوسیتی حاد ممکن است درمان اضافی را برای از بین بردن سلول‌های لوسمی واقع در سیستم عصبی مرکزی دریافت کنند . در این نوع درمان داروهای شیمی درمانی اغلب مستقیماً به مایع پوشاننده نخاع تزریق می شود.
بسته به وضعیت بیمار مراحل درمان سرطان خون حاد لنفوسیتی می تواند دو تا سه سال طول بکشد. درمان ها ممکن است شامل شیمی درمانی، پرتودرمانی، پیوند مغز استخوان، درمان هدفمند، مهندسی سلول‌های ایمنی برای مبارزه با سرطان خون و آزمایشات بالینی باشند.

مرکز تصویر برداری پزشکی بهار ، مرکز شبانه روزی در کرج طرف قرارداد با بیمه ها
تلفن : 32255745 الی 8  (026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از اداره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .