‏ام آر آی با تزریق چگونه انجام می شود؟

‏ام آر آی با تزریق (کنتراست) یک روش تشخیصی تصویربرداری است که تصاویر مفصلی از بافت نرم بدن ایجاد می کند تا اطلاعات تشخیصی و پیش آگهی قابل توجهی در اختیار پزشک قرار دهد.
این نوع اسکن فقط هنگامی انجام می شود که پزشک آن را تجویز و تایید کند‌.

همه چیز در مورد ام آر آی با تزریق

‏ام آر آی چیست؟

یک روش تشخیصی و تصویربرداری است که در آن با استفاده از میدان مغناطیسی و امواج رادیویی که توسط رایانه تولید می شود ، تصاویر مفصلی از اندام ها و بافت های بدن ایجاد می شود .
دستگاه ام آر آی از یک میدان مغناطیسی بزرگ و لوله ای شکل تشکیل شده است.
هنگامی که بیمار به داخل دستگاه هدایت می شود میدان مغناطیسی به طور موقت مولکول های آب را در بدن بیمار تراز می ‌کند و امواج رادیویی باعث می‌شود که این اتم‌های هم تراز سیگنال های ضعیفی تولید کنند که برای ایجاد تصاویر مقطعی از بدن استفاده می شود .
این دستگاه همچنین می‌تواند تصاویر سه بعدی از زوایای مختلف بدن تولید کند .

‏ام آر آی با تزریق چگونه انجام می شود؟

‏ام آر آی با تزریق چگونه انجام می شود؟

نحوه عملکرد ام آر آی با و بدون کنتراست

انجام هر دو روش ام آر آی یکسان است و تنها تفاوت آنها در این است که در ام آر آی با کنتراست نیاز تزریق ماده حاجب درون ورید وجود دارد.
برخلاف تصویربرداری توسط اشعه ایکس معمولی، در ام آر آی از اشعه برای تهیه عکس استفاده نمی شود در عوض از میدان مغناطیسی قدرتمند و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر دقیق از بافت نرم استفاده می شود.
در هر دو روش ،عملکرد اسکنر ام آر آی بدین صورت است که به طور موقت اتم های هیدروژن را در داخل بدن قرار می دهد سپس امواج رادیویی با این اتم ها ارتباط برقرار می کنند تا سیگنال بسیار ضعیف تولید کنند ‏. این سیگنال ها تصاویری از بافت های نرم بدن ایجاد می کنند.

تفاوت وضوح تصاویر در ام آر آی با تزریق و بدون تزریق

تفاوت اساسی و اصلی بین ام آر آی با کنتراست و ام آر آی بدون کنتراست این است که وضوح تصاویر در ام آر آی با کنتراست بیشتر بوده و برای برجسته کردن قسمت هایی از بافت نرم طراحی شده است.
انجام این اسکن با کنتراست می‌تواند به رادیولوژیست کمک کند تا شرایط خاص مانند پیشرفت‌های جدی تومور را بررسیکند.
توجه به اینکه با انجام اسکن ام‌آرآی نمی توان مایعات در حال حرکت مانند خون در رگ ها را تشخیص داد، تزریق ماده حاجب باعث برجسته شدن جریان خون می شود و رگ ها و عروق خونی بدون رنگ همانند حفره های خالی سیاه وسفید در عکس ظاهر می شوند .

در چه شرایطی باید ام آر آی را با کنتراست انجام شود؟

– ارزیابی بیماری ام اس (MS)

انجام ام آر آی با کنتراست یک روش عالی برای بررسی پیشرفت بیماری ام اس است.
ام آر آی در تشخیص ام اس توسط پزشکان استفاده شده و در حال حاضر روش اصلی برای تشخیص این بیماری می باشد . در این اسکن ضایعات حاصل از این بیماری کاملاً مشخص می شوند.
ام آر آی با تزریق، ضایعات و پلاک های جدید را هنگام معاینات دوره‌ای تشخیص داده و به پزشک کمک می‌کند تا سرعت پیشرفت بیماری را کنترل کند.
این اسکن همچنین به پزشک کمک می‌کند تا نوع بیماری ام اس را مشخص کند.

– تشخیص سرطان

در صورت انجام ام آر آی با کنتراست شروع رشد تومورها بهتر و دقیق تر مشخص می شوند.

ماده کنتراست مورد استفاده در ام آر آی چیست؟

ماده حاجب به کار رفته در اسکن ام آر آی شامل فلزی به نام گادولینیوم است. پزشکان از تزریق این ماده به دلیل نحوه حرکت در میدان مغناطیسی استفاده می کنند.
برای تزریق این ماده قبل از انجام اسکن از بیمار رگ گیری می شود ، سپس بیمار به درون دستگاه فرستاده شده و پس از انجام ام آر آی بدون ماده کنتراست تکنسین ماده کنتراست را به درون رگ بیمار تزریق می کند ،سپس مراحل اسکن دوباره تکرار می شود.

مزایای استفاده از تزریق ماده پانکراس در اسکن ام آر آی

– استفاده از این روش در اندازه گیری و ارزیابی تومورها موثر بوده و این امکان را فراهم می کند تا کوچکترین تومورها تشخیص داده شوند، همچنین اطلاعاتی در مورد محل دقیق تومور نیز فراهم می‌کند.
– با توجه به اینکه انجام این اسکن با کنتراست، تصاویر را با کیفیت بیشتری ارائه می دهد، در نتیجه رادیولوژیست می‌تواند این اسکن را بهتر و دقیق تر تفسیر کند.
سایه های خاکستری عکس از سیاه به سفید متفاوت هستند . با تزریق ماده گادولینیوم به جریان خون تصاویر حاصل از بافت های خاص روشن تر شده و ارزیابی آنها دقیق تر می شود.
به عنوان مثال استخوان‌ها هنگام تصویر برداری سیگنال تولید نمی‌کنند و در تصاویر حاصل از ام آر آی سیاه به نظر می رسند.
با این حال بسته به میزان آب و چربی موجود در بافت های بیمار و همچنین تنظیمات خاص دستگاه از مایع نخاعی ، مغز استخوان و بافت های نرم متمایز می‌شوند.
سپس پزشک می تواند با استفاده از اسکن کامل توزیع و اندازه منطقه تاریک و روشن را برای ارزیابی بافت های غیر طبیعی و طبیعی مقایسه کند.
– هنگامی که این ماده در حین اسکن به جریان خون اضافه می شود بافت هایی که هدف قرار می‌گیرند ، درخشان به نظر می رسد که تشخیص و ارزیابی آنها را ساده تر می کند.
– استفاده از ماده کنتراست هنگام تصویربرداری از تومورها در اندام های اصلی بدن مانند مغز یا سیستم عصبی مرکزی بسیار موثر است .
ماده حاجب می تواند به پزشکان کمک کند تا تومور را تشخیص داده و بدخیم یا خوش خیم بودن آن را مشخص و مرحله رشد آن را تعیین کنند.
منبعمنبع
ترجمه احتصاصی مرکز تصویربرداری پزشکی بهار

مرکز تصویر برداری پزشکی بهار : ارائه کلیه خدمات تصویربرداری MRI 

تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.