‏ام آر آی با تزریق چگونه انجام می شود؟

‏ام آر آی با تزریق (کنتراست) یک روش تشخیصی تصویربرداری است که تصاویر مفصلی از بافت نرم بدن ایجاد می کند تا اطلاعات تشخیصی و پیش آگهی قابل توجهی در اختیار پزشک قرار دهد.
این نوع اسکن فقط هنگامی انجام می شود که پزشک آن را تجویز و تایید کند‌.

همه چیز در مورد ام آر آی با تزریق

‏ام آر آی چیست؟

یک روش تشخیصی و تصویربرداری است که در آن با استفاده از میدان مغناطیسی و امواج رادیویی که توسط رایانه تولید می شود ، تصاویر مفصلی از اندام ها و بافت های بدن ایجاد می شود .
دستگاه ام آر آی از یک میدان مغناطیسی بزرگ و لوله ای شکل تشکیل شده است.
هنگامی که بیمار به داخل دستگاه هدایت می شود میدان مغناطیسی به طور موقت مولکول های آب را در بدن بیمار تراز می ‌کند و امواج رادیویی باعث می‌شود که این اتم‌های هم تراز سیگنال های ضعیفی تولید کنند که برای ایجاد تصاویر مقطعی از بدن استفاده می شود .
این دستگاه همچنین می‌تواند تصاویر سه بعدی از زوایای مختلف بدن تولید کند .

‏ام آر آی با تزریق چگونه انجام می شود؟
‏ام آر آی با تزریق چگونه انجام می شود؟

نحوه عملکرد ام آر آی با و بدون کنتراست

انجام هر دو روش ام آر آی یکسان است و تنها تفاوت آنها در این است که در ام آر آی با کنتراست نیاز تزریق ماده حاجب درون ورید وجود دارد.
برخلاف تصویربرداری توسط اشعه ایکس معمولی، در ام آر آی از اشعه برای تهیه عکس استفاده نمی شود در عوض از میدان مغناطیسی قدرتمند و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر دقیق از بافت نرم استفاده می شود.
در هر دو روش ،عملکرد اسکنر ام آر آی بدین صورت است که به طور موقت اتم های هیدروژن را در داخل بدن قرار می دهد سپس امواج رادیویی با این اتم ها ارتباط برقرار می کنند تا سیگنال بسیار ضعیف تولید کنند ‏. این سیگنال ها تصاویری از بافت های نرم بدن ایجاد می کنند.

تفاوت وضوح تصاویر در ام آر آی با تزریق و بدون تزریق

تفاوت اساسی و اصلی بین ام آر آی با کنتراست و ام آر آی بدون کنتراست این است که وضوح تصاویر در ام آر آی با کنتراست بیشتر بوده و برای برجسته کردن قسمت هایی از بافت نرم طراحی شده است.
انجام این اسکن با کنتراست می‌تواند به رادیولوژیست کمک کند تا شرایط خاص مانند پیشرفت‌های جدی تومور را بررسیکند.
توجه به اینکه با انجام اسکن ام‌آرآی نمی توان مایعات در حال حرکت مانند خون در رگ ها را تشخیص داد، تزریق ماده حاجب باعث برجسته شدن جریان خون می شود و رگ ها و عروق خونی بدون رنگ همانند حفره های خالی سیاه وسفید در عکس ظاهر می شوند .

در چه شرایطی باید ام آر آی را با کنتراست انجام شود؟

– ارزیابی بیماری ام اس (MS)

انجام ام آر آی با کنتراست یک روش عالی برای بررسی پیشرفت بیماری ام اس است.
ام آر آی در تشخیص ام اس توسط پزشکان استفاده شده و در حال حاضر روش اصلی برای تشخیص این بیماری می باشد . در این اسکن ضایعات حاصل از این بیماری کاملاً مشخص می شوند.
ام آر آی با تزریق، ضایعات و پلاک های جدید را هنگام معاینات دوره‌ای تشخیص داده و به پزشک کمک می‌کند تا سرعت پیشرفت بیماری را کنترل کند.
این اسکن همچنین به پزشک کمک می‌کند تا نوع بیماری ام اس را مشخص کند.

– تشخیص سرطان

در صورت انجام ام آر آی با کنتراست شروع رشد تومورها بهتر و دقیق تر مشخص می شوند.

ماده کنتراست مورد استفاده در ام آر آی چیست؟

ماده حاجب به کار رفته در اسکن ام آر آی شامل فلزی به نام گادولینیوم است. پزشکان از تزریق این ماده به دلیل نحوه حرکت در میدان مغناطیسی استفاده می کنند.
برای تزریق این ماده قبل از انجام اسکن از بیمار رگ گیری می شود ، سپس بیمار به درون دستگاه فرستاده شده و پس از انجام ام آر آی بدون ماده کنتراست تکنسین ماده کنتراست را به درون رگ بیمار تزریق می کند ،سپس مراحل اسکن دوباره تکرار می شود.

مزایای استفاده از تزریق ماده پانکراس در اسکن ام آر آی

– استفاده از این روش در اندازه گیری و ارزیابی تومورها موثر بوده و این امکان را فراهم می کند تا کوچکترین تومورها تشخیص داده شوند، همچنین اطلاعاتی در مورد محل دقیق تومور نیز فراهم می‌کند.
– با توجه به اینکه انجام این اسکن با کنتراست، تصاویر را با کیفیت بیشتری ارائه می دهد، در نتیجه رادیولوژیست می‌تواند این اسکن را بهتر و دقیق تر تفسیر کند.
سایه های خاکستری عکس از سیاه به سفید متفاوت هستند . با تزریق ماده گادولینیوم به جریان خون تصاویر حاصل از بافت های خاص روشن تر شده و ارزیابی آنها دقیق تر می شود.
به عنوان مثال استخوان‌ها هنگام تصویر برداری سیگنال تولید نمی‌کنند و در تصاویر حاصل از ام آر آی سیاه به نظر می رسند.
با این حال بسته به میزان آب و چربی موجود در بافت های بیمار و همچنین تنظیمات خاص دستگاه از مایع نخاعی ، مغز استخوان و بافت های نرم متمایز می‌شوند.
سپس پزشک می تواند با استفاده از اسکن کامل توزیع و اندازه منطقه تاریک و روشن را برای ارزیابی بافت های غیر طبیعی و طبیعی مقایسه کند.
– هنگامی که این ماده در حین اسکن به جریان خون اضافه می شود بافت هایی که هدف قرار می‌گیرند ، درخشان به نظر می رسد که تشخیص و ارزیابی آنها را ساده تر می کند.
– استفاده از ماده کنتراست هنگام تصویربرداری از تومورها در اندام های اصلی بدن مانند مغز یا سیستم عصبی مرکزی بسیار موثر است .
ماده حاجب می تواند به پزشکان کمک کند تا تومور را تشخیص داده و بدخیم یا خوش خیم بودن آن را مشخص و مرحله رشد آن را تعیین کنند.
منبعمنبع
ترجمه احتصاصی مرکز تصویربرداری پزشکی بهار

مرکز تصویر برداری پزشکی بهار : ارائه کلیه خدمات تصویربرداری MRI 

تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .

39 پاسخ

 1. درود بر شما، خسته نباشین
  من مدتی هست سر درد شدیدی.دارم یعنی حدود 4 ماه میشه .
  98/9/8 با خوردن قرص برنج البته خیلی کم اقدام به خودکشی کردم ، در بیمارستان گفتند یه مویرگ توی سرم گرفته که به مرور باز میشود الان داروهای ضد افسردگی مثل venlaxin , lithium300 ,voxam100⁰مصرف میکنم، قسمتی که گرفتگی دارد هنوز بی حس است میشه یه راهنمایی کنید ببینم مال چی میتونه باشه؟ درضمن لرزش زیادی در دستهام دارم
  سپاسگزارم

  1. با سلام و آرزوی سلامتی برای شما .
   ارائه خدامات تصویر برداری پزشکی ، مثل ام ار آی یا سی تی اسکن ، ابزارهای کمکی برای تشخیص عارضه یا بیماری احتمالی با تجویز پزشک هستند.
   برای تشخیص و درمان ، لازم است به پزشک مراجعه فرمایید . متاسفانه مراکز تصویربرداری پزشکی ، قادر به تجویز و تشخیص پزشکی نیستند .

 2. از زحمات شما عزیزان و برنامه خوب و آموزنده تون بی نهایت ممنونم
  خسته نباشین

 3. سلام خسته نباشید
  من حدود دوهفته دیگه باید داروهای تخمک کشی استفاده کنم و اماده بشم برای پانکچر. به دلیل میزان بالای پرولاکتین ام ار ای با تزریق هم دارم. ممکنه ام ار ای و ماده تزریقی خللی توی تخمک کشی ایجاد کنه؟ اثرات جانبی ماده تزریقی چیه و تا کی توی بدن میمونه؟؟

  1. با سلام .
   متاسفانه تاکنون تحقیقات جامعی در سطح جهان و مجامع علمی درباره حاجب ها صورت نگرفته است . مواد تزریقی مورد استفاده در مراکز تصویر برداری مورد تایید وزارت بهداشت بوده و پس از تصویربرداری به تدریج از بدن دفع می گردد . در مورد زمان آن نیز تحقیقات مشخصی صورت نگرفته و از چند روز تا چند ماه ذکر شده است.
   در مورد سئوال اول ، لازم است با پزشک معالج مشورت نمایید . مراکز تصویربرداری صرفا ، آنچه پزشک معالج برای بیمار تجویز می کنند را انجام داده و نتیجه را جهت انعکاس به پزشک اعلام می نمایند.

 4. سلام مادر من اسکن با تزریق داشتن ایشان مبتلا به سرطان سینه هستن که متاستازبه استخوان داده، بعد از اسکن درداستخوان دارن، درحالیکه قبلش نداشتن، ایا به موادحاجب ربط داره، چون بدنشون بشدت قرمز شد و حتی تب هم داشتن، ممنون

  1. سلام .
   اسکن با ترزیق معمولا عارضه شناخته شده جدی ندارد. در این مورد لازم است با پزشک معالج مشورت کنید .
   با آرزوی سلامت

 5. سلام مادر من سرطان سینه دارن ک ب استخوان متاستاز داده، دو هفته پیش، اسکن با تزریق داشتن که حالا دچار دردهای استخوانی شدن، در حالیکه قبلش دردی نداشتن، ضمنا بعد اسکن بدنشون بشدت قرمز شد و تب هم داشتن، ایا این دردها ربط به حاجب داره
  ؟

  1. سلام .
   اسکن با ترزیق معمولا عارضه شناخته شده جدی ندارد. در این مورد لازم است با پزشک معالج مشورت کنید تا شرایط بیمار بررسی شده و اقدامات لازم انجام شود .
   با آرزوی سلامت

 6. سلام خسته نباشید برای ام آر آی که وسطش امپول تزریق میکنن اگه کرونا داشته باشیم خطر داره؟باید تست بدیم قبلش؟؟

  1. با سلام .
   برای اشخاص مبتلا به کرونا ، بهتر است به منظور پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا ، ابتدا دوره درمان و قرنطینه کرونا را بگذرانند و از رفت و آمدهای غیر ضروری بپرهیزند . مگر آنگه پزشک معالج به ضرورت اقدام دیگری را تجویز نماید.

  2. سلام
   خسته نباشید
   من دوبینی چشم دارم و پزشک معالجم ام ار ای برام نوشته
   امروز رفتم نوبت ام ار ای بگیرم گفتن برو ازمایش کراتین بده و جواب ازمایش رو بیار
   جواب ازمایش رو بردم مرکز تصویربرداری ازمایش رو دیدن و امپول تجویز کردن به نام gadovist 1.0 mmol/ml
   امپول رو خریدم و گفتن موقع ام ار ای خودمون ترزیق میکنیم
   سوال بنده این هست
   ۱. چون اضطراب دارم قبلش ام ار ای قرص کلردیازپوکساید بخورم مشکلی پیش نمیاد؟
   ۲. ترزیق به چه صورت هست؟ قبل ام ار ای یا در حین ام ار ای؟ درد داره؟
   ۳. چقدر زمان میبره کل فرایند ام ار ای و تزریق؟
   ۴. تمام بدن داخل دستگاه قرار میگیره یا فقط سر؟
   خیلی میترسم بی زحمت راهنماییم کنید
   باتشکر

   1. با سلام .
    مصرف داروی آرامبخش خوراکی اشکالی ندارد . تزریق داخل ارنج حین انجام ام ار ای صورت میگیرد و کل زمان ام ار ای حدود 20 تا 25 دقیقه طول می کشد .
    نگران نباشید روزانه هزاران نفر در نقاط مختلف ام آر آی انجام می دهند .

  3. سلام.برای انجام mri برای گوش به روش تزریقی دستور تغذیه ای خاصی دارد برای قبل تزریق ؟

 7. سلام
  آیا ام آی آی تزریقی درد زیادی دارد یا درد آن مثل دیکر تزریق های وریدی است؟

  1. سلام .
   بهرحال تزریق ممکنه درد داشته باشه ولی این مورد عادیه و برای تشخیص و کمک به درمان لازمه .

    1. سلام
     قیمت امپول دوتارم رو از دارو خانه سوال کنین

   1. سلام‌منو‌ام‌ار‌ای‌شکم‌و‌لگن‌‌نوشتند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‍‌ ‌خودمم‌قلبم‌خیلی‌درد‌میکنه‌آیا‌این. ‌خطر داره

 8. سلام من مشکوک به ام اس هستم خودم رشتم پزشکیه و مرکز شما انجام دادم دکتر رفیعی انجام دادند نوشتن کانون های خاص تغیر سیگنال درماده سفید دیده شده که دمیلاسیون مشاهده نمیشه. الان ۴ماه گذشته رفتم برام هم باهم بدون تزریق نوشته دکتر چرا هردوش نوشتن‌ .یکدفعه با تزریق بهتره کافی نیشت dwi و گردن و سرویکال دورسال جمعا ۷ تا میشه چقدر زمان میبره کلش ؟فقط با تزریق کافی نیست؟ بااین ام ار ای مگه دیسفاژی هم بلع قابل تشخیصه؟ مممنون میشم پاسخ کامل بفرمائید.

  1. سلام
   معمولا ام ار ای با وبدون تزریق با هم جهت مقایسه نواحی مختلف قبل وبعد از تزریق انجام میشود
   dw سکانس تکمیلی ات
   ام ار ای از گردن ودورسال جهت پیگیری وجود یا عدم وجود پلاک است

 9. سلام
  آیا تزریق برای زنان شیرده مشکلی در شیردهی ایجاد نمی کند؟

  1. سلام
   بعد ازتزریق مایعات مصرف کنین
   مشکلی نداره

 10. سلام ام ار ای هیپوفیز دارم میخام بدونم نحوه تزریق چجوریه. ؟ به کجا تزریق میشه ؟

  1. سلام
   در حین ازمون تزریق به دستتون تزریق میشه

 11. سلام کجا میتونم ام آر آی کلیه با تزریق انجام بدم لطفا میشه راهنمایی کنید ؟

  1. سلام
   با نسخه تون به ام ار ای بهار مراجعه فرماییید

 12. سلام وقت بخیر
  میخواستم بپرسم در mriتزریقی بیمار رو بیهوش میکنن،?

  1. سلام
   بیهوشی لازم نداره
   مگر نتونین داخل دستگاه ارام بمونین

 13. سلام
  دکتر برام ام آر ای نوشته برای تیروئید و هیپوفیز برای انجامش نیاز به تزریق هست اگر هست کجای بدن تزریق میکنند

 14. سلام ببخشید من از چهار اردیبهشت چشم چپم درد گرفت رفتم چشم پزشکی گفت چشم سالمه باید بری پیش نورولوژیست چهار اردیبهشت خوب شد تا تقریبا بیست و چهارم اردیبهشت دوباره شروع شد پیش دکتر مغز و اعصاب رفتم ام ار ای با تزریق نوشتن ولی من استرس دارم فوبیای تزریق دارم کلا نمی‌دونم چیکار کنم

  1. کار خاصی لازم نیست انجام بدید . این ترس از طبیعی است . ولی نگران نباشید . هزاران نفر در روند تشخیص و درمان ام ار ای انجام می دهند و کاملا عادی است.

 15. باسلام. ببخشیدمن بهمن ماه امیکرون گرفتم که تجمع مایع درپشت شبکیه چشم راستم موجب کاهش دیدشده وسردرد دارم با این وجوددکترم گفته با پزشک مغزواعصاب مشورت کن که ایشان سی تی اسکن نوشته جواب اینکه هیچ اثری ازتومور درسرم نیست لکن رگهای سرم پرخون گزارش شده بااین حال ام آر آی رنگی برای تشخیص بهتر تجویز کرده امروز میخام انجامش بدم ولی با این توضیحات که درصفحه مطالب شما خواندم دلشوره دارم لطفا بفرمایید چکارکنم. ممنونم

  1. جای نگرانی نست . فقط به دستورات پزشک معالج عمل کنید .