ام آر آی لگن برای تشخیص چه بیماری هایی انجام می شود؟

ام آر آی لگن یک آزمایش تصویربرداری است که از دستگاهی با مغناطیس قدرتمند و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر از ناحیه بین استخوان های لگن استفاده می کند .
ساختارهای داخل و نزدیک لگن شامل مثانه ، پروستات ، سایر ارگان های تولید مثل مرد، اندام تولید مثل زن ، روده بزرگ ، روده کوچک و استخوان های لگن است .
تصاویر حاصل از دستگاه ام آر آی در رایانه ذخیره شده و یا بر روی فیلم چاپ می‌شوند.
این اسکن به پزشک کمک می ‌کند تا استخوان ها ، اندام ها ، رگ های خونی و بافت های موجود در ناحیه لگن را دیده و بتواند مشکلات و ناراحتی های ایجاد شده در این ناحیه را تشخیص دهد.
در این مقاله به بررسی کامل ام آر آی لگن ، نحوه آمادگی و نحوه انجام آن پرداخته ایم.

دلایل انجام ام آر آی لگن چیست؟
دلایل انجام ام آر آی لگن چیست؟

دلایل انجام ام آر آی لگن چیست؟

با توجه به اینکه در ناحیه لگن اندام های تولید مثل وجود دارد ، پزشک ممکن است بسته به جنسیت بیمار این اسکن را بنا به دلایل مختلف تجویز کند .

• دلایل انجام اسکن ام آر آی برای زنان و مردان

– نقص های هنگام تولد
– آسیب یا تروما در ناحیه لگن
– نتایج غیر طبیعی حاصل از تصویربرداری با اشعه ایکس
– درد در ناحیه تحتانی شکم یا لگن
– مشکلات غیرقابل توضیح در دفع ادرار
– مشکوک شده پزشک به سرطان در اندام های تولید مثل، مثانه ، روده و مجاری ادراری

• دلایل انجام اسکن ام آر آی لگن برای خانم ها

– ناباروری
– خونریزی غیر طبیعی از واژن
– وجود توده در ناحیه لگن (فیبروم رحمی)
– درد زیاد در ناحیه شکم یا لگن

• دلایل انجام ام آر آی لگن در آقایان

– بیضه نزول نکرده (پنهان)
– وجود توده در ناحیه بیضه یا تورم آن

نحوه آمادگی برای انجام ام آر آی لگن

قبل از انجام ام آر آی، بیمار باید در صورت داشتن ضربان ساز یا هر نوع فلز دیگری در بدن این مسئله را با پزشک خود در میان بگذارد. در این گونه موارد پزشک ، بسته به نوع ضربان‌ساز ممکن است روش دیگری مانند سی تی اسکن را برای معاینه ناحیه لگن تجویز کند. اما برخی از مدل های ضربان ساز می توانند قبل از انجام ام آر آی دوباره برنامه‌ ریزی شوند تا دچار اختلال نشوند.
با توجه به اینکه در ام آر آی از میدان مغناطیسی استفاده می شود در نتیجه می تواند فلزات را به خود جذب کند ، بنابراین باید وجود هر نوع فلز در بدن را با پزشک در میان بگذارید.
همچنین لازم است قبل از انجام این اسکن هرگونه جواهرات، سنجاق های سر و … را از خود جدا کنید و لباس خود را با لباس بیمارستانی تغییر دهید .
طبق دستور پزشک در برخی از انواع ام آر آی از ماده کنتراست به نام گادولینیوم استفاده می شود، این ماده که به جریان خون تزریق می‌شود در ارائه تصاویری شفاف از رگ های خونی در منطقه مورد نظر کمک می کند .
این ماده ممکن است در برخی از افراد واکنش های آلرژیک را ایجاد کند ، بنابراین لازم است در مورد هرگونه آلرژی که دارید با پزشک خود مشورت کنید .
در برخی موارد برای انجام ام آر آی لگن لازم است که روده خود را قبل از انجام اسکن کاملا پاک کنید. برای این کار لازم است که از یک ملین استفاده کنید ، همچنین ممکن است لازم باشد که ۴ تا ۶ ساعت قبل از انجام اسکن چیزی نخورید .
در زنان نیز ممکن است برای انجام ام آر آی لگن لازم باشد که مثانه پر باشد.

نحوه انجام ام آر آی لگن

در این اسکن میدان مغناطیسی تولید شده توسط دستگاه به طور موقت مولکول های آب در بدن بیمار را تراز می کنند . امواج رادیویی، این ذرات تراز شده را گرفته و سیگنال های ضعیفی تولید می کنند که دستگاه به عنوان تصاویر آنها را ثبت می ‌کند .
در صورتی که این تست همراه با تزریق باشد ، قبل از انجام این اسکن از بیمار رگ گیری شده و ماده کنتراست به درون جریان خون تزریق می شود .
سپس بیمار بر روی یک تخت دراز کشیده و به درون دستگاه ام آر آی برای ثبت تصاویر هدایت می شود. تکنسین ممکن است برای بهبود کیفیت تصاویر سیم‌پیچ های کوچکی را در ناحیه لگن قرار دهد. اگر کانون اسکن پروستات یا رکتوم باشد ، ممکن است یکی از سیم پیچ ها به داخل روده وارد شود.
سپس تکنسین در اتاق دیگری قرار گرفته و با استفاده از ریموت کنترل حرکت تخت را کنترل می‌کند . بیمار می تواند از طریق میکروفون های موجود در دستگاه با تکنسین ارتباط برقرار کند .
هنگام انجام اسکن ام آر آی دستگاه ، صداهای بلند و لرزش هایی ایجاد می کند ، بنابراین ممکن است بر روی گوش های بیمار هدفون هایی قرار داده شود تا سر و صدا فرد را اذیت نکند .
در حین انجام اسکن ممکن است تکنسین از شما بخواهد که برای ثانیه های نفس های خود را حبس کنید.
در حین انجام این اسکن بیمار چیزی را احساس نخواهد کرد ، زیرا فرکانس های مغناطیسی و رادیویی مانند امواج رادیوییFM احساس نخواهند شد.

پس از انجام ام آر آی لگن چه اتفاقاتی می‌افتد؟

پس از انجام این تست فرد می توانید از بیمارستان یا مراکز تصویربرداری خارج شود مگر اینکه پزشک دستور دیگری داده باشد. در صورتی که بیمار در حین انجام اسکن داروی آرامبخش دریافت کرده باشد تا زمانی که اثر دارو از بین برود باید درون مرکز مانده و یا اینکه شخص دیگری آن را به خانه ببرد . پس از چند روز نتایج حاصل از انجام این اسکن آماده می شود.

برای انجام ام آرای لگن در کرج به کجا مراجعه کنیم ؟


مرکز تصویر برداری پزشکی بهار : انجام سونوگرافی با کادر مجرب و تجهیزات مدرن سونوگرافی

تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

منبع

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .

16 پاسخ

    1. سلام امکانش هست قبل از ام ار آی به جای روغن کرچک از کپسول ژلاکس استفاده کرد برای فیستول انال

  1. سلام خسته نباشید ببخشید من یه ساله که تو لگن طرف راستم درد داشتم و الان یه ماهه که وقتی دراز میکشیدم احساس کردم چیزی تو لگنم هست که درد گرفت از بیرون چیزی مشخص نیست اما وقتی دست میزنم درد میکنه و احساس میکنم یه چیز سفتی هست شکم درد همراه با اسهال هم دارم علتش چی میتونه باشه

  2. سلام آیا برای ام ار ای لگن خانم ها در صورت پریود بودن امکانپذیر هست؟